افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 دسامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

توافق سیاسی عطا محمد نور با حکومت!

عطا محمد نور

در حالی که سر و صدا ها مبنی بر تیرگی روابط رئیس جمهور با معاون اول اش جنرال عبدالرشید دوستم بلند شده‌است و همچنان گزارشات مبنی بر کم رنگ شدن نقش ریاست اجرائیه در تصامیم بزرگ حکومتی در رسانه‌ها انعکاس یافته است، اکنون عطا محمد نور از توافق سیاسی با ارگ خبر می‌دهد.

 

سرپرست ولایت بلخ می‌گوید که از مدت طولانی به اینسو با شخص رئیس جمهور در حال مذاکره بوده و از ارگ خواسته است تا با امضای یک توافق‌نامه صلاحیت‌های بیشتر به حزب جمعیت در حکومت داد شود.

 

وی گفت:

 

“بلی آنچه را که با رئیس صاحب جمهور مطرح کردیم اینست که در قاعده ی قدرت ما سهم داشته باشیم، در تصمیم گیری‌های کلان، استراتیژیک و ملی در مشوره بوده باشیم و در مسایل ملی و بین‌المللی آنچه که ایجاب می‌کند ما سهم خود را از جانب مردم خود داشته باشیم.”

 

آقای نور می‌گوید، در بدل این خواسته ها، رئیس جمهور کشور نیز تقاضا های از وی و هوادارانش را مطرح کرده‌است.

 

نور در مورد به خواسته های رئیس جمهور غنی گفت:

 

“طبعاً رئیس جمهور هم خواسته های دارد که ما از پروسه صلح که نیاز همه مردم افغانستان است حمایت کنیم، از سیاست خارجی حکومت که توسط دستگاه پالیسی حکومت که وزارت خارجه است ساخته می‌شود، حمایت بکنیم.”

 

آگاهان می‌گویند مطرح شدن چنین تقاضا و خواسته های ارگ از عطا محمد نور نمایانگر کنار زدن نقش بیشتر ریاست اجرائیه در تصامیم کلان حکومتی است و ارگ در تلاش است تا بدیلی برای داکتر عبدالله عبدالله در حزب جمعیت پیدا کند.

 

ذبیح الله احساس آگاه امور سیاسی در رابطه می‌گوید:

 

” از سوی عطا محمد نور که یکی از حامیان بزرگ داکتر عبدالله بود و در انتخابات او را به موفقیت رساند، انجام چنین گفتگو و توافق به نمایندگی از حزب جمعیت با ارگ به این معنی است که حالا یک گروه جدید جانشین گروه قبلی شده و این گروه جدید سیاسی در تصامیم بزرگ با رئیس جمهور شریک خواهد بود نه گروه قبلی.”

 

عطا محمد نور وضع امنیتی کشور را شکنند دانسته می‌گوید که در تلاش حمایت وسیع از حکومت مرکزی است، وی گفت جهت ایجاد تفاهم سیاسی میان شخص وی و ارگ یک پیش نویس هم تهیه شده‌است که بعد از مشوره با سران حزب جمعیت میان طرفین به امضا خواهد رسید.

 

آقای نور علاوه کرد، در صورتی‌که ارگ به تعهدات‌اش عمل کند، آماده است تا از مقام ولایت بلخ کنار برود.

 

وی گفت:

 

” من گفته ام، آنچه را ما و شما توافق کردیم در مرحله بالا قدم‌های عملی برداشته شود و نهایی شود، ما در بلخ مدت زیادی بودیم و طبعی است که راه را به دیگران باز کنیم و دیگران هم ولایت کنند و می‌توانیم اگر خواسته باشیم در بخش‌های دیگر مصروف شویم.”

 

به گزارش شماری از رسانه‌ها ارگ انجام چنین مذاکرات را تائید کرده‌است، اما شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان با رد این ادعا ها گفت که تاکنون ارگ در مورد نظر مشخص ندارد.

 

وی افزود:

 

“چیز های که استاد عطا گفته است، نشر کنید ما اگر نظر داشتیم بعداً با شما شریک می‌سازیم. ما فعلاً چیزی گفته نمی‌توانیم اگر جزئیات بیشتر بود، بعداً شریک می‌سازیم.”

 

این در حالیست که پیش از این نیز شماری رسانه های بین‌المللی گزارش داده‌است که عطا محمد نور بعد از انجام یک تفاهم با حکومت مرکزی به ارگ خواهد رفت و یکی از نزدیکانش به حیث والی بلخ مقرر خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار