افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 سپتامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

توافقنامه صلح با حکمتیار امضا شد!

حکمتیار

این توافقنامه میان سید احمد گیلانی رییس شورای عالی صلح، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان، عطاء الرحمان سلیم منشی شورای عالی صلح به نمایندگی از دولت افغانستان و محمد کریم امین به نمایندگی از گلبدین حکمتیار رهبر شورشی حزب اسلامی امضا شد.

محمد کریم امین، رییس هیات مذاکره کننده حزب اسلامی، غیرت بهیر یکی از اعضای برجسته این حزب و حبیب الرحمان حکمتیار فرزند آقای حکمتیار از اعضای این هیات هستند.

در اعلامیه مشترک دولت افغانستان و حزب اسلامی که در محفل امضای این توافقنامه خوانده شد، آمده که این سند پس از امضای محمد رییس جمهور اشرف غنی  و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، نافذ خواهد شد.

همزمان با امضای این توافقنامه تدابیر شدید امنیتی در شهر اتخاذ شده بود.

به اساس این توافق دولت ضمانت می‌کند که در بدل برقراری آتش بس، به گلبدین حکمتیار و دیگر رهبران شورشی حزب اسلامی مصونیت قضایی اعطا خواهد شد.

این سند شش صفحه‌ای در سه موسم و ۲۶ ماده ترتیب شده است.

همزمان با امضای این سند، تجمع اعتراضی به امضای این توافقنامه در کابل راه اندازی شده بود.

این تجمع با حضور ده‌ها نفر در پارک شهر نو کابل برگزار شده بود و اشتراک کنندگان با سر دادن شعار علیه آقای حکمتیار، مخالفت خود را با صلح با او اعلام کردند.

معترضین می‌گویند مردم افغانستان گلبدین حکمتیار را به دلیل دست داشتن در جنگ‌های داخلی و جنگ‌های اخیر نمی‌بخشند و خواهان مجازات او هستند.

امضای توافقنامه صلح با گلبدین حکمتیار در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش های موافق و مخالف زیادی به همراه داشته است.
تعهدات دو جانب در توافقنامه صلح

تعهدات مشترک هر دو جانب در توافقنامه صلح شامل پایان جنگ، تامین صلح و امنیت، پابندی به ارزش‌های اسلامی، حقوق برابر و بدون تبعیض زن و مرد در برابر قانون، یک‌پارچگی افغانستان و تعلق به همه اقوام کشور می‌شود.

تعهدات اصلی دولت شامل تلاش برای رفع تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه گلبدین حکمتیار و سایر رهبران حزب اسلامی، به رسمیت شناختن این حزب من‌حیث یک سازمان سیاسی مطابق قانون و حق فعالیت سیاسی آن در زمینه‌های سیاسی مانند شرکت در انتخابات می‌شود.

نام آقای حکمتیار سال‌ها است که در فهرست سیاه دولت امریکا و سازمان ملل قرار دارد و دولت امریکا برای سر او جایزه تعین کرده است.

دولت همچنین متعهد شده که آقای حکمتیار من‌حیث “رهبر جهادی” از طرف رییس جمهوری با صدور فرمان ویژه‌ای “مورد اعزاز و احترام خاص” قرار گیرد و برای او در دو تا سه محل اقامت تعین و هزینه و امنیت آن را تامین کند.

براساس این توافق، دولت همچنین متعهد می‌شود تمام محبوسان عضو این حزب را به جز افرادی که مرتکب جرایم جنایی شده باشند و ادعاهای فردی علیه آنها وجود داشته باشد، آزاد کند.

در مقابل، حزب اسلامی هم افرادی را که به اتهام عضویت در دولت نزد خود به اسارت نگه می‌دارد، آزاد خواهد کرد.

ماده هجدهم این سند بیانگر آن است که این حزب پس از اعلام رسمی این توافقنامه، “آتش‌بس دایمی” را برقرار می‌کند و این موضوع زیر نظر یک کمسیون مشترک اجرا خواهد شد.

قرار بود این توافقنامه در ماه ثور به امضای رییس شورای عالی صلح و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی برسد و در نهایت اشرف غنی رییس جمهوری هم آن را امضا کند، ولی به دلایلی که اعلام نشده، امضای آن به تاخیر افتاد.

حزب اسلامی شاخه حکمتیار یکی از چهار گروه اصلی شورشی در کنار گروه طالبان، شبکه حقانی و گروه موسوم به دولت اسلامی معروف (داعش) است که در حال حاضر علیه دولت می‌جنگد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار