افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

تهدید شدید امریکایی ها توسط طالبان

taliban

طبق بررسی های انجام شده، استراتیژی جدید امریکا در افغانستان بیش از امید، ایجاد نگرانی کرده است.
سخنگوی طالبان گفت: اگر دولت امریکا به اشغال افغانستان ادامه دهد جنگجویان طالبان این کشور را به قبرستان نظامیان امریکایی تبدیل خواهند کرد.

به نقل از شینهوا، چند ماه از اعلام استراتیژی ترمپ در قبال افغانستان و جنوب آسیا می‌گذرد و هزاران نظامی خارجی نیز مشغول جنگ علیه تروریزم هستند، اما پس از 16 سال حضور نظامیان خارجی مشکلات امنیتی همچنان بزرگترین چالش پیش روی دولت افغانستان است.

ترمپ چند ماه پیش برای پیروزی در طولانی‌ترین و پر هزینه‌ترین جنگ تاریخ امریکا که آن را از بوش و اوباما به ارث برده است، در ماه آگوست سال جاری استراتیژی را برای پیروزی در جنگ افغانستان اعلام کرد.

رییس جمهور امریکا در این استراتیژی بحث‌برانگیز علاوه بر تشدید فشار بر طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت مدعی شد واشینگتن فشار بیشتری را بر کشورهای حامی مخالفان مسلح دولت اعمال خواهد کرد.

پس از آن نیز ترمپ برای تقویت نیروهای امنیتی افغان شمار نظامیان امریکایی در افغانستان را از 11 هزار به 15 هزار افزایش داد.

از سوی نیز دیگر کشورهای عضو سازمان ناتو نیز متعهد شده‌اند تا برای ایجاد امنیت در افغانستان نظامیان بیشتری را به کشورمان اعزام کنند.

با این حال افزایش حملات هوایی در کشور نگرانی سازمان‌های حقوق بشری از جمله دیدبان حقوق بشر را از احتمال افزایش تلفات ملکیان در این حملات را در پی داشته است.

واکنش‌های منطقوی

در حالی که حکومت وحدت ملی از استراتیژی واشینگتن استقبال کرده است، همسایگان نزدیک کشور و قدرت‌های منطقوی از آن حمایت نکرده‌اند.

حامد کرزی این استراتیژی را اشتباه دانسته و اعلام کرده‌اند که این رویکرد باعث شعله‌ورتر شدن جنگ افغانستان خواهد شد.

کرزی که پس از سرنگونی رژیم طالبان در سال 2001 به مدت 13 سال رهبری افغانستان را به عهده داشت هشدار داده که استراتیژی امریکا سبب کاهش همکاری‌های بین‌المللی برای برقراری صلح در افغانستان خواهد شد.

چین که از حامیان روند صلح در افغانستان است علاوه بر قدردانی از اشتراک اسلام‌آباد در مبارزه علیه تروریزم ابراز امیدواری کرده که استراتیژی واشینگتن به صلح پایدار و ثبات در افغانستان منجر شود.

با این حال روسیه از ادامه بحران افغانستان و افزایش درگیری‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده و به این دلیل نیز درباره این استراتیژی ابراز تردید کرده است.

از سوی دیگر طالبان نیز در واکنشی شدید ضمن محکوم کردن استراتیژی ترمپ در افغانستان به علت جنگ افروزی تاکید کرده که مقاومت را افزایش خواهد داد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان اظهار داشت: اگر دولت امریکا به اشغال افغانستان ادامه دهد جنگجویان طالبان کشور را به قبرستان نظامیان امریکایی تبدیل خواهند کرد.

آیا این استراتیژی دستاوردی داشته است؟

از زمان اعلام استراتیژی امریکا برای افغانستان و افزایش فشارها بر مخالفان مسلح دولت در کنار چندین هزار نفر از مردم افغانستان از جمله ملکیان چند نفر از اعضای ارشد طالبان، داعش و القاعده نیز کشته شدند.

جنرال جان نیکلسون قوماندان نظامیان امریکایی و ناتو در افغانستان نیز اخیرا اعلام کردبا طالبان با افزایش فشارها قادر به پیروزی نخواهد شد.

وی تصریح کرد طالبان تنها سه گزینه پیش روی خود دارند؛ یا به روند صلح ملحق شده، یا منزوی شوند و یا کشته شوند.

عتیق‌الله امرخیل جنرال متقاعد و کارشناس مسایل نظامی و سیاسی به شینهوا گفت: برای همه بسیار وضاحت است که درگیری‌ها و مناقشه‌ها از زمان اعلام استراتیژی جدید افزایش یافته است اما هنوز نتایج سازنده از جمله آوردن طالبان بر سر میز مذاکره حاصل نشده است.

به گفته این کارشناس بسیاری از مردم بر این باورند که مخالفت بسیاری از قدرت‌های منطقه با استراتیژی امریکا برای افغانستان به چند قطبی شدن در منطقه خواهد شد که در نهایت ممکن است بحران کنونی افغانستان را تشدید کند.

  1. Aleine Mann :

    زندباد دولت اسلامی
    مرگ به ای دولت موردگو ها کی ایمان خوده سر کفار لعین فروخته

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار