افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

تنها هدف واشینگتن در افغانستان، قبول نکردن شکست دراین کشور است!

گرت پورتر

یک کارشناس امریکایی مسایل سیاسی گفت: واشینگتن در نهایت مجبور خواهد شد تا با توافقی آبرومندانه با طالبان نظامیان خود را از افغانستان خارج کند…

گرت پورتر خبرنگار پژوهشی و تاریخ‌شناس امریکایی اظهار داشت: اشخاصی که سیاست خارجی و امنیت ملی امریکا را درباره مسایلی چون افغانستان تعین می‌کنند علاقه‌ای برای یادگیری از اشتباهات گذشته ندارند زیرا در این صورت از کار خود برکنار خواهند شد.

گفتنی است که دو روز پیش حمله امریکا به افغانستان وارد شانزدهمین سال خود شد و پیش از آن صدها نفر از مردم افغانستان در شهر کابل علیه ادامه حضور نیروهای خارجی در کشور خود تظاهرات کردند.

این در حالی است که دفتر سازمان ملل در افغانستان نیز در راپوری از افزایش تلفات ملکیان افغان نسبت به سال گذشته عیسوی خبر داده است.

پورتر درباره حضور نظامیان امریکایی در افغانستان گفت: واشینگتن از اشتباهات خود در گذشته درس نگرفته است.

وی افزود: سیستمی که ما برای ایجاد سیاست خارجی و امنیت ملی از آن استفاده می‌کنیم بر پایه یادگیری از اشتباهات گذشته قرار ندارد، زیرا این به نفع نهادها و افرادی که تعین این استراتیژی‌ها را بر عهده دارند نیست.

این تاریخ‌شناس امریکایی در ادامه راهبردهای امریکا را مضحک دانست و گفت که این رویکردها کمکی به امریکا و منافع این کشور نمی‌کند.

پورتر درباره تفاوت رویکرد اوباما و ترمپ در افغانستان نیز بیان کرد: تفاوت کلان این است که واشینگتن با تعداد نظامیان بسیار کمتری اکنون خواستار انجام کاری است که دولت اوباما در اوایل آغاز به کار خود قصد انجام آن را داشت.

وی ادامه داد: هدف دولت اوباما قرار دادن طالبان در حالت تدافعی و جلوگیری از توانایی این گروه برای ادامه پیشروی‌های خود بود، اما طالبان نشان داد که با وجود افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان قادر به ادامه پیشروی‌ است.

خبرنگار امریکایی گفت: فکر نمی‌کنم که واشینگتن هم باور داشته باشد در کاری که در افغانستان اجرا می‌کنند، موفق خواهد شد.

این کارشناس مسایل سیاسی درباره هدف نهایی امریکا در افغانستان نیز گفت: تنها هدف نهایی قابل تشخیص این است که اردوی امریکا مجبور نباشد که شکست در افغانستان را قبول کند.

پورتر درباره استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان نیز گفت: واشینگتن احتمالا در نظر دارد تا آمار سه ماهه‌ای که از جنگ افغانستان تهیه می‌شود را بهبود بخشد تا نشان دهد طالبان پس از اعمال استراتیژی جدید مناطق کمتری را تحت کنترول خود دارد.

وی ادامه داد: بنابراین در سه و یا شش ماه آینده ممکن است با تیتر آژانس خبررسانی‌ها مواجه شوید که نوشته است: اردوی امریکا موفق به کاهش 2 یا 3 فیصدی مناطق تحت کنترول طالبان شد و پس از آن نیز واشینگتن اعلام می‌کند که آنان در مسیر موفقیت قرار دارند و امریکا باید به مدت نامشخصی در افغانستان حضور داشته باشد.

این کارشناس امریکایی پیش بینی کرد: سرانجام نیز این بازی با ارقام و آمار که پیش از این نیز شاهد آن بودیم به ادامه زمان اشغال افغانستان توسط امریکا، یا عملیات نظامی امریکا در افغانستان منجر خواهد شد که تفاوتی نیز در نتیجه نهایی نخواهد داشت.

پورتر گفت: هر کسی که اوضاع افغانستان را دنبال می‌کند می‌داند که در حال حاضر هیچ راهی برای جلوگیری از تسلط طالبان بر افغانستان وجود ندارد و اگر هم این احتمال در آینده وجود داشته باشد معلوم نیست کی این اتفاق خواهد افتاد.

این کارشناس مسایل سیاسی درباره احتمال مذاکره امریکا و طالبان نیز گفت: امریکا باید برای دستیابی به نوعی توافق با طالبان مذاکره کند، اما واشینگتن از لحاظ سیاسی مایل نیست تا بطور عمومی این را قبول کند؛ با این حال واشینگتن در نهایت مجبور خواهد شد تا با توافقی آبرومندانه نظامیان خود را از افغانستان خارج کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار