افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

تنها راه باقیمانده برای برقراری ثبات در افغانستان، کمک های جمعی کشورهای همسایه می باشد

 وزیر امور خارجه قزاقستان گفت: افغانستان پس از گذشت یک دهه از ورود نیروهای خارجی به خاک این کشور اکنون به منبع اصلی تهدید امنیت برای منطقه آسیای مرکزی تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری آوا به نقل از فارس، “ایرژان کازی‌خان‌ف” وزیر امور خارجه قزاقستان و میزبان نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان امنیت جمعی جامعه کشورهای “هم‌سود” در پایان این اجلاس به خبرنگاران گفت: با توجه به وضعیت افغانستان تنها راه باقیمانده، کمک‌های جمعی همسایگان برای بازگشت ثبات به این کشور آسیب‌پذیر است.

به گفته وزیر امور خارجه قزاقستان موضوع مساعدت برای اجرایی کردن تلاش‌های هماهنگ در زمینه بازگشت صلح و ثبات به افغانستان بخشی از دستور کار نشست یک‌روزه وزیران امور خارجه در آستانه بود.

کازی‌خان‌اف که به نمایندگی از قزاقستان کشوری که ریاست دوره‌ای سازمان امنیت جمعی را بر عهده دارد، سخن می‌گفت، تصریح کرد: این کشور و همچنین سایر اعضای این سازمان بدنبال حل مشکل افغانستان و کاهش تهدیدهای ناشی از وضعیت این کشور به جامعه کشورهای مستقل هم‌سود هستند.

وی موضع امنیت مرز این جامعه با افغانستان را از محورهای این نشست دانست و افزود: در این زمینه تصمیم گرفته شد که در امر تقویت حفاظت مرز تاجیکستان با افغانستان، تدابیر لازم اتخاذ گردد.

به گفته وی، کشورهای عضو سازمان امنیت جمعی از برنامه تامین امنیت تاجیکستان که از کشورهای فعال سازمان است، همه‌جانبه حمایت خواهند کرد.

وزیر امور خارجه قزاقستان بررسی طرح موضعگیری کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در مسائل مهم امنیت جهانی و منطقه‌ای و افزایش آمادگی‌ها به تهدیدهای خارجی را از دیگر مسائل مورد بحث در این اجلاس عنوان کرد.

وی گفت: مشکل رو به رشد مقابله با تهدیدها و چالش‌های ناشی از افغانستان در ارتباط با انتقال مسئولیت امنیت از نیروهای امنیتی بین‌المللی به نیروهای ملی این کشور، محور مذاکرات بود.

وی تصریح کرد: شرکت‌کنندگان نشست همچنین ضمن بررسی این موضوع پیشنهاداتی را در مورد عملکرد مشترک کشورهای عضو سازمان برای مشارکت در اجرای عملیات حمل‌ونقل محموله‌های ترانزیت برای نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان و همچنین حمل‌ونقل بلاعکس تجهیزات و نظامیان شامل این نیروها از خاک و حریم هوایی کشورهای عضو سازمان بیان کردند.

روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان عضویت سازمان امنیت جمعی را داشته و در اجلاس آستانه نیز هیئت‌های رسمی وزارت‌ امور خارجه این کشورها شرکت کردند.

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار