افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 5 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

تمدید اقامت پناهنده‌های افغان در پاکستان

مهاجرین

 

در خبرنامه منتشر شده از سوی دفتر نخست وزیر پاکستان آمده است که مجوزهای اقامت پناهنده‌های افغان در پاکستان برای شش ماه دیگر تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ تمدید شده است.

 

یک روز پیش از پایان ضرب‌الاجل تعیین شده برای پایان اقامت پناهندگان افغان در پاکستان، دولت این کشور اعلام کرده است که اقامت پناهندگان افغان را برای شش ماه دیگر تمدید کرده است.

 

در خبرنامه منتشر شده از سوی دفتر نخست وزیر پاکستان آمده است که مجوزهای اقامت پناهنده‌های افغان در پاکستان برای شش ماه دیگر تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۶ تمدید شده است.

 

حدود یک و نیم میلیون پناهنده ثبت شده افغان در پاکستان زندگی می‌کنند و به گفته مقامات پاکستانی پس از دسامبر امسال روند اخراج این پناهنده‌ها از پاکستان آغاز خواهد شد.

 

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان گفته وضعیت امنیتی رو به وخامت در افغانستان موجب شده که میان جنوری/ژانویه تا جون/ژوئن امسال تنها ۷ هزار افغان به صورت داوطلب به افغانستان بازگردند.

 

دفتر نواز شریف، نخست وزیر پاکستان همچنین گفته که آقای شریف به وزارت‌خانه‌های این کشور دستور داده تا برای انتقال تدریجی “اردوگاه‌های مهاجران افغان از پاکستان به افغانستان” با سازمان ملل و دولت افغانستان همکاری کنند.

 

در خبرنامه دفتر نواز شریف همچنین آمده که پاکستان به عنوان “حسن نیت” برای ۵ سال گندم رایگان برای اردوگاه‌های این پناهندگان در افغانستان فراهم خواهد کرد.

 

ماه آینده پاکستان میزبان نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان برای گفت‌وگوی روی همین موضوع خواهد بود.

 

در همین حال پاکستان ۵۰۰ پناهنده افغان را به عنوان “خطر امنیتی” از این کشور اخراج کرده است.

 

به گزارش رسانه‌های پاکستان در یک ماه گذشته ۲ هزار پناهنده افغان در پاکستان بازداشت شده‌اند و ۴۰۰ تن آنها از این کشور اخراج شده‌اند.

 

سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده که برای داوطلبان بازگشت به افغانستان کمک‌هایش را افزایش داده است.

 

پاکستان میزبان بیشترین شمار پناهندگان در جهان است و در کنار ۱.۵ میلیون پناهنده ثبت شده افغان، حدود ۱ میلیون پناهنده ثبت نشده افغان در این کشور زندگی می‌کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار