افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

تمام صلاحیت نزد آمریکاست!!

ذبیح الله مجاهد با تأیید مذاکرات صلح با مقامات آمریکایی اعلام کرد که حکومت افغانستان صلاحيت ندارد و تمام صلاحيت نزد امريکا است از اين رو طالبان مستقمياً با امريکا مذاکره ميکند نه دولت افغانستان.

در صفحه اینترنتى طالبان آمده است که ذبيح الله مجاهد، سخنگوى طالبان مصاحبه ای با سى ان ان در رابطه با مذاکرات صلح داشته است.

مجاهد در پاسخ به يک سوال در مورد مذاکرات ميان طالبان و امريکا در قطر گفته است که نمايندگان طالبان با هیأت امريکايى در قطر به هدف اعتماد سازى و افهام و تفهيم نشستهاىی را انجام داده اند.

اما وی ميگويد که اين مذاکرات ابتدايى بوده و مذاکرات و صحبتهاى رسمى به هدف حل مشکل فعلى افغانستان تا حال آغاز نگرديده است.

مجاهد در مورد دفتر رسمى و فرستادن نمايندگان به قطر گفت اين خبر که آيا نمايندگان ما به قطر منتقل خواهد شد يا خير؟ مربوط به اين است که ما چه وقت به مرحله اصلى مذاکرات داخل ميشويم، اين کار تا هنوز به شکل رسمى صورت نگرفته است.

به گفتۀ مجاهد طبعاً درمرحله مذاکرات يک هیأت طالبان بعد از تعيین به قطر فرستاده ميشود.

سخنگوی طالبان در مورد دوام مذاکرات با امريکا ميگويد که مذاکره رسمى تا کنونآغاز نگرديده از اين رو موضوع دوام آن مطرح نيست، براى مذاکرات نخست به اعتماد سازى نياز است و اين کار مربوط امريکايى ها است و آنها بايد در اين مورد اقدام نمايند.

وی در مورد دفتر قطر گفت قبل از آغاز تفاهم با امريکا؛ کشور قطر از طرف طالبان به حيث ميانجى انتخاب گرديده بود. اين انتخاب خود ما بود، نتيجه پيشنهاد يا فشار هيچ کشور ديگر نبود و امريکا نيز با اين انتخاب ما موافقت نمود.

سخنگوى طالبان در مورد مذاکرات با حکومت افغانستان در عربستان سعودى ميگويد، که تا حال چنين تقاضاى از آنها صورت نگرفته است و اگر صورت هم بگيرد، پس پاسخ طالبان منفى خواهد بود، چرا که حکومت افغانستان بى صلاحيت است و مذاکرات با آن در مورد حل قضيه کدام فايده اى ندارد.

ذبيح الله مجاهد در پاسخ به اين سوال که چرا طالبان به جاى دولت افغانستان با امريکا مذاکره ميکند، گفت ، که در اينجا مسئله صلاحيت و عدم صلاحيت مطرح است. به مردم افغانستان و تمام جهان معلوم است، که حکومت افغانستان صلاحيت ندارد و تمام صلاحيت نزد امريکا است؛ از اين رو طالبان مستقمياً با امريکا مذاکره ميکند.

وی در پاسخ به اين سوال که آيا در صورت موفقيت مذاکرات با امريکا، طالبان پائين رتبه اين فيصله را خواهند پذيرفت، گفت که موضوع بلند پايه و پائين رتبه در نظام ما مطرح نيست، بلکه طالبان به حيث يک اداره منظم کار ميکنند و تمام ادارات ، مسؤلين و منسوبين آن تحت رهبرى ملا محمد عمر مجاهد به هدف مشخص کار ميکنند.

به گفته مجاهد، مذاکرات با امريکا به دستور و اجازه ملا محمد عمر انجام ميگردد و فيصله اى که توسط رهبرى صورت گيرد، براى همگان قابل قبول است.

سخنگوی طالبان در پاسخ به این سؤال که اگر طالبانی که اکنون درگوانتانامو زندانی اند رها نگردند با وجود آن مذاکرات شما با امریکائی ها ادامه خواهد یافت یا خیر ؟ چنین گفت: با امریکایی ها تاکنون مذاکرات آغاز نیافته پس داوام آن معنی ندارد. باید بگویم که برای مذاکرات اعتماد سازی حتمی میباشد تا فضا برای مذاکرات آماده شود واین اعتماد سازی کاملا به امریکائی ها ارتباط دارد وباید امریکائی درمورد آن اقدام نمایند که آن تبادله زندانیان گوانتانامو،گشایش دفتر سیاسی، فسخ نمودن تعذیرات و لیست سیاه ملل متحد وایالات متحده امریکا می باشد.

با توجه به این می بینیم که هیچ طرفی بنام افغانستان و برای تامین منافع مردم افغانستان نقش آفرینی نمی کند و مذاکرات میان طالبان و امریکایی ها پیش می رود! این موضوع جای تأسف است ؛ اگر افغانستان نتواند میزبان مذاکرات و گفتگوها به هدف تامین امنیت و ثبات پایدار در کشور باشد بعید است تلاشهایی که در بیرون از کشور به این هدف صورت می گیرد نتیجه بدهد چرا که هم میزبانان و هم قدرتهای دخیل در ماجرا برای تامین خواسته های خود منافع افغانستان را زیر پا خواهند کرد و تجربه ثابت کرده است که در گذشته نیز چنین تلاشهایی راه به جایی نبرده است…!

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار