افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

تلفات نیروهای افغان را تا 59 درصد رد می کنیم

هر چند وزارت دفاع افغانستان افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغان را نسبت به سال گذشته تایید می کند، اما گزارش پنتاگون را که در آن از افزایش 59 درصدی تلفات نیروهای امنیتی افغان سخن گفته شده، بی بنیاد می داند.

 

دولت وزیری معاون سخنگوی این وزارت می گوید که تلفات نیروهای امنیتی افغان امسال در مقایسه به سال گذشته سه درصد افزایش یافته و این تلفات برخاسته از جابجایی ماین های کنار جاده و انجام حملات تهاجمی مخالفین مسلح بوده است.

 

آقای وزیری علتی را که سبب افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغان در سال روان شده است این گون فشرده می سازد:

 

“تلفات نیروهای امنیتی مان را تا 59درصد که در گزارش پنتاگون آمده است رد می کنم، اما این را تائید می کنیم که تلفات نیروهای امنیتی در مقایسه به سال گذشته افزایش داشته است، علت آن هم خروج نیروهای خارجی و جابجایی نیروهای امنیتی افغان در پوسته ها و پایگاه های آنان است و دوم اینکه دشمنان حملات شان را امسال افزایش داده اند.

 

می توانم بگویم که تلفات نیروهای مان در مقایسه به سال گذشته تا سه درصد افزایش یافته است.”

 

در گزارش تازه پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا که روز چهارشنبه در سایت رسمی آن به نشر رسید، آمده که تلفات نیروهای امنیتی افغان در مقایسه به سال گذشته 59 درصد افزایش یافته است.

 

هم چنان در این گزارش آمده که بیشتر نیروهای پولیس کشته شده اند و دلیل آن هم نداشتن تجهیزات سنگین زمینی و هوایی و ضعف مدیریت در میدان های جنگ بوده است.

 

خواستیم در این مورد نظر وزارت داخله را نیز داشته باشیم، اما با تماس های زیاد مسوولان برای ما پاسخ ندادند.

 

در این حال، وزارت دفاع بخشی از مشکلات را که نداشتن تجهیزات سنگین جنگی است می پذیرد و می گوید که در کنار حملات تهاجمی مخالفان امسال بیشتر نیروهای امنیتی در انفجار ماین های کنار جاده کشته شده اند.

 

دولت وزیری معاون سخنگوی این وزارت تأکید می کند که جهان باید به وعده های که برای افغانستان در قسمت تجهیز نیروهای امنیتی داده، عمل کند.

 

نیروهای امنیتی افغان امسال 75 درصد تلفات داشته اند و این تلفات برخاسته از حملات تهاجمی، نبود مدیریت جنگ، فساد در میان قوماندانان امنیه، انفجار ماین های کنار جاده و در اختیار نداشتن تجهیزات سنگین نظامی بوده است که رقم این تلفات را در سه سال گذشته میان نیروهای امنیتی بیشتر ساخته است.

 

با این همه شکریه بارکزی رئیس کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه می گوید: تا هنگامی که رهبران حکومت افغانستان از رقابت های سیاسی درونی دست نبردارند، مخالفین مسلح با استفاده از این فرصت، به پیشروی ادامه خواهند داد و میزان تلفات نیروهای امنیتی کشور هم بیشتر از آنچه خواهد بود که احساس می شود:

 

“کاهش نیروهای خارجی، ضعف مدیریت جنگ و اختلاف های سیاسی در درون متأسفانه سبب خلاء در نظام و تلفات نیروهای امنیتی شده است و زمینه را برای دشمن بیشتر فراهم ساخته است.

 

اگر استراتیژی جنگ تغییر نکند، کمک های نظامی هم تنها در سطح شعار باقی بماند تلفات بیشتر افزایش پیدا خواهد کرد.”

 

در گزارش پنتاگون که به تازه گی نشر شده، در آن تلفات نیروهای امنیتی کشور از یک سال بدینسو گرد آورده شده است.

 

بر اساس این گزارش، در سیزده سال گذشته، 13729 تن از نیروهای امنیتی افغان در جنگ کشته شده اند و 16511 تن آنان زخم برداشته اند.

 

در این گزارش همچنان هشدار داده شده که اگر کمک های جامعه جهانی و کمک های ناتو برای نیروهای امنیتی افغان ادامه نیابد، توان این نیروها در مقابله با مخالفین مسلح پس از سال 2015 در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

 

از سوی دیگر کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه و شماری از کارشناسان نظامی می گویند که وزیر دفاع جدید باید بیشتر بالای جامعه جهانی فشار بیاورد تا بخاطر جلوگیری از تلفات نیروهای افغان، تجهیزات سنگین را در اختیار نیروهای افغان قرار دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار