افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

تلفات افراد ملکی در افغانستان در حال افزایش است

رفیع الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت: یافته های آنان در شش ماه گذشته نشان می دهد که میزان تلفات افراد ملکی حدود سی درصد افزایش یافته است.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که در شش ماه گذشته میزان تلفات ملکی در کشور حدود سی درصد افزایش یافته است.

 

با وجود تأکید نهاد های مدافع حقوق بشر، هنوز هم میزان تلفات افراد ملکی در افغانستان در حال افزایش است.

 

رفیع الله بیدار سخنگوی این کمیسیون روز گذشته گفت: یافته های آنان در شش ماه گذشته نشان می دهد که میزان تلفات افراد ملکی حدود سی درصد افزایش یافته است.

“کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ظرف سه ماه اخیر سال 1393 و ماه های حمل ثور و جوزای سال 1394 جمعاً شش ماه گزارش و ارقام ملکی را که جمع آوری کرده، نشان دهنده اینست که در همین مدت زمان 3122 تن کشته و زخمی است که از جمله 1293 کشته و 1825 زخمی است یعنی می شود گفت که حدود سی فیصد افزایش را نشان می دهد.”

 

آقای بیدار جنگ، ماین گذاری، حملات انتحاری و گروگان گیری ها را در ولایات مختلف افغانستان عامل افزایش تلفات افراد ملکی دانسته و می گوید: اکثر قربانیان این حوادث زنان و اطفال استند.

 

سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید: در افزایش تلفات افراد ملکی هفتاد و پنج درصد مخالفان مسلح، بیش از هفت درصد نیروهای دولتی و حامیان بین المللی دخیل بوده، اما 16 درصد دیگر آن نامعلوم است.

 

قرار است یونما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در کابل نیز در هفته جاری گزارشی را در باره چگونگی تلفات افراد ملکی منتشر کند.

 

از افزایش تلفات افراد ملکی در افغانستان در حالی خبر داده می شود که در چند ماه گذشته ناامنی و حملات مخالفان مسلح در شماری از ولایات افغانستان، شدت گرفته است.

 

به تازه گی وزارت دفاع افغانستان گفت که گاه گاهی نیروهای افغان بخاطر جلوگیری از تلفات افراد ملکی در مناطق آسیب پذیر، عقب نشینی تکیتکی می کنند.

 

اما کارشناسان افغان به این باور اند که در راه اندازی عملیات ها و حملات از سوی مخالفان مسلح قوانین جنگ در نظر گرفته نشده و همین مساله سبب وارد شدن تلفات به افراد ملکی می گردد.

 

کبیر رنجبر یکی از کارشناسان حقوقی گفت که جناح های درگیر باید به این مساله توجۀ جدی نمایند.

“صد درصد باید قواید جنگی قوانین جنگی مراعات شود، قوانین و مقررات اخلاقی مراعات شود باید رحم شود بالای افراد ملکی از هر جانب که باشد مگر حد اعظمی باید کوشش شود که افراد ملکی از قبل باید آگاه ساخته شوند تا از ساحات جنگی بیرون بروند”

 

آقای رنجبر جنگ در افغانستان را سازمان دهی شده از سوی کشور های همسایه بخصوص پاکستان عنوان کرده و می گوید: مخالفان مسلح به دستور بیگانه گان دست به کشتار افراد ملکی می زنند.

 

مدافعان حقوق بشر تلفات افراد ملکی را در افغانستان، یک فاجعه انسانی خوانده و تاکید می ورزندکه حکومت باید به کمک جامعه جهانی راه های برای جلوگیری از آن را دریابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار