افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

تلاش کشور چین برای ادامه روند گفتگو های صلح در افغانستان

چنانچه شورای عالی صلح افغانستان می گوید که چین صادقانه می کوشد تا دور دوم گفتگو های صلح هر چی زودتر سر به راه شود.

 

روند جنجال برانگیز گفتگو های صلح در افغانستان، روند که فراز و نشیب های سیاسی گاه گاهی آنرا با بن بست روبرو ساخته و ظاهراً انتظار برقراری صلح در کشور را به یأس مبدل می سازد.

 

حالا بیشتر کشور های منطقه بخاطر موفقیت این روند دست کمک پیش کرده اند.

 

چنانچه شورای عالی صلح افغانستان می گوید که چین صادقانه می کوشد تا دور دوم گفتگو های صلح هر چی زودتر سر به راه شود.

 

حاجی عزیز الله دین محمد عضو این شورا و رییس هیأت مذاکره کننده از جانب حکومت افغانستان در دور اول گفتگو های صلح در مورد چنین گفت:

 

” روابط که میان چین و پاکستان موجود است و هر دو کشور با در نظر داشت ضرورت هایکه به یک دیگر دارند می توان گفت که چین قوتی است که بالای پاکستان موثر بوده می تواند تا آن کشور را آماده همکاری بکند. هر قدر چین بتواند دولت پاکستان را برای مذاکرات آماده بسازد شاید مذاکرات هم به همین اساس زودتر آغاز شود.”

 

وزارت خارجه چین به تازه گی گفته که کشورش حاضر است برای ایجاد فضای آشتی در افغانستان با تمام طرفها همکاری کند و در این خصوص نقش خاص را بازی کند.

 

دور دوم گفتگو های صلح انتظار می رفت در آخر ماه جولای در پاکستان برگزار گردد اما بنابر نشر خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر پیشین گروه طالبان تا زمان نامعلوم به تعویق افتاد.

 

رییس جمهور غنی در تازه ترین موضع گیری اش در قبال پاکستان اعلام کرد که حکومت افغانستان دیگر از پاکستان نمی خواهد که طالبان را به میز مذاکره حاضر بسازد.

 

اما حاجی دین محمد عضو شورای عالی صلح می گوید که همکاری پاکستان در پروسه صلح افغانستان حتمی است.

 

در عین حال گمانه زنی های وجود دارد که احتمالاً دور دوم گفتگو های صلح در چین برگزار گردد.

 

خواستیم در این مورد دید گاه سفارت چین در کابل را نیز داشته باشیم اما با وجود تلاش های فراوان موفق نشدیم.

 

در این میان حاجی سید داوود، آگاه امور سیاسی می گوید که تلاش های چین در روند گفتگو های صلح افغانستان در کنار همکاری امریکا و سازمان ملل متحد می تواند به این پروسه مثمر تمام گردد:

 

” تنها چین به همکاری در این پروسه حاضر نشده است از همین دید و باز دید امریکایی ها با پاکستانی ها چنان معلوم می شود که امریکایی ها نیز علاقه مندی دارند که هر دو کشور را به مذاکره تشویق کنند. پس در این صورت که امریکا هم در مساله داخل شود، چین و سازمان ملل هم باشد، در آن صورت تلاش های چین شاید منجر به مذاکره شود.”

 

چین یکی از متحدین نزدیک به پاکستان در منطقه است و خود هم با تهدید تروریزم و جنگجویان ایغور مواجه است.

 

آگاهان می گویند: با نظر داشت اینکه چین در مناطق شین جیانگ که با افغانستان و پاکستان هم سرحد می باشد بیشتر اوقات شاهد ناامنی هاست، بناءً آن کشور سعی دارد تا با کمک به روند صلح افغانستان مانع افزایش این ناامنی ها شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار