افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 1 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تلاش های جدی حکومت برای تامین امنیت پروژه تاپی

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان تاکید میکند که برای تامین امنیت این پروژه تلاش های جدی ادامه دارد.

 

وزارت معادن و پطرولیم افغانستان میگوید که در سال ۲۰۱۶ میلادی بیشتر به کارهای ماین پاکی، سروی و امنیت پروژه تاپی در کشور تمرکز خواهد شد.

 

محی الدین نوری سخنگوی این وزارت؛ روز گذشته گفت که حکومت افغانستان متعهد است که تا کارهای عملی پروژه تاپی در سال ۲۰۱۷ میلادی در داخل کشور آغاز گردد.

 

به گفته آقای نوری کار روی طرح های پنج تفاهمنامه که باید قبل از آغاز کار پروژه تاپی میان کشورهای عضو این پروژه به امضا برسد آغاز گردیده است: ” وزارت معادن و پطرولیم در حال حاضر کار میکند در ابتدا بالای تفاهمنامه های کار میکند که در سال ۲۰۱۶ میلادی به امضا برسد زیرا برخی از تفاهمنامه ها پس از کار پروژه تاپی باید امضا شود تا زمانیکه کار به افغانستان میرسد باید این آن همه سهولت ها فراهم باشد. که پنج تفاهمنامه میباشد که باید میان چهار کشور باید امضا شود. “

 

سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم افغانستان میگوید که برای عملی شدن پروژه تاپی در داخل کشور کار برای استخدام متخصصین جریان دارد و سعی میشود تا یک تشکیل جدید کارا بوجود آید.

 

کار پروژه تاپی در ۲۲ ماه قوس بگونه رسمی آغاز گردید و قرار است این پروژه از راه افغانستان گاز ترکمنستان را به پاکستان و هند انتقال دهد.

 

این پروژه ۱۸۰۰ کیلومتر طول دارد که حدود ۷۳۵ کیلومتر آن از خاک افغانستان میگذرد.

 

حکومت افغانستان پیش از این گفته است که این کشور همه ساله از این پروژه حدود ۴۰۰ میلیون دالر بگونه مستقیم بدست میآورد.

 

اما پاپ لاین گاز تاپی از هرات، فراه، کندهار، هلمند و نیمروز که از ولایات نا امن به شمار میروند میگذرد و این موضوع نگرانی های را نیز بوجود آورده است.

اما صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان تاکید میکند که برای تامین امنیت این پروژه تلاش های جدی ادامه دارد:

 

” حکومت افغانستان برای اتخاذ تدابیر امنیتی از تمام امکانات اش استفاده میکند هرگاه ضرورت ایجاد نیروهای امنیتی اضافی محسوس شود آن کارهم صورت خواهد گرفت اما اکنون به گونه جدی و با شدت تمام کار میکنیم که چطور تدابیر خوب را برای امنیت این پروژه روی دست گیریم، چند طرح و برنامه ای هم ایجاد شده که بالای آن بحث صورت میگیرد در داخل حکومت، امکانات هم برایش فراهم شده و پلانی که لازم باشد از سوی حکومت گرفته خواهد شد. “

 

این درحالیست که پیش از این رئیس جمهور اشرف غنی روی تلاش های حکومت کشور در خصوص تامین امنیت این پروژه تاکید کرده و از تمام مردم افغانستان به خصوص جوانان در کشور خواسته است که حمایت شان را از پروژه تاپی اعلام کنند.

 

در عین حال نماینده گان مردم در ولسی جرگه نیز از آغاز کار پروژه تاپی در کشور استقبال کرده ابراز امیدواری کرده اند که تطبیق این پروژه در راستای تامین امنیت کشور موثر واقع گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار