افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 28 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

تلاش نقاشان کابل برای زیباسازی شهر

یک گروه از نقاشان و فعالان جامعهء مدنی با ماموریت تصرف دوبارهء شهرکابل ازچنگ دیوارهای بزرگ و زشت امنیتی که در مناطق مختلف شهر سر برافراشته است، تلاش می کنند تا با نقاشی های که پیام های اجتماعی دارد، کابل را به یک شهر مصور و رنگین مبدل سازند.

 

به نوشتهء آژانس خبری دی. پی. ای آلمان یک گروهء هنرمندان افغان که خودرا “هنرسالاران کابل” می نامند، یک هفته را صرف نقاشی یک تصویر رنگین شش متر در چهارمتری کرده اند که در آن به معابران شاروالی که شهر کابل را تنظیف می کنند، ارج گذاشته شده است.

 

کبیر مکمل نقاش و گرافیک دیزاینر افغان آسترالیایی می گوید:

“ما در افغانستان به خصوص در شهر کابل دیوارهای زیاد کانکریتی داریم که شهر را بی نهایت زشت ساخته است.”

 

کبیر مکمل که 46 سال دارد، می گوید:

 

“برای تغییر، اگر ما تصاویر زیبایی را که پیام های عالی دارند، بالای این دیوارهای زشت نقاشی کنیم، شهر تا اندازهء رنگین و زیبا خواهد شد.”

 

در حال حاضر یک گروپ هنرمندان در خارج از ارگ ریاست جمهوری و ریاست امنیت ملی افغانستان، نقاشی های انجام داده اند.

 

کبیر مکمل به نقاشی نیمه کامل یک جاروکش شهر اشاره می کند که روی دیوار کانکریتی که بانک مرکزی افغانستان را محافظت می کند تصویر شده است و نقاشان جوان که دختران هم در بین شان شامل است، هنوز هم بالای آن کار می کنند. کبیر مکمل می گوید:

“وی یک قهرمان معمولی و قهرمان شهر من است. ما می خواهیم قدسیت قهرمانی را از افراد تفنگ به دست به انسان های عادی انتقال دهیم که واقعاً کارهای خوب را انجام می دهند.”

 

عبدالحبیب یک رهگذر جوان که از کنار نقاشی ها می گذرد، لحظهء می ایستد و در حالیکه به دقت به دیوارهای کانکریتی سهمگین می نگرد، می گوید:

 

“به تصور من، آدم های خیلی مهم در آنسوی این دیوار ها قرار دارند که خون شان خیلی قیمت بها تر از خون های ماست، اما آنها در داخل قفس ها هستند و ما به لطف بمب گذاران انتحاری رها شده ایم.”

 

به تاریخ 22 اگست یک حمله کنندهء انتحاری که قراردادی های ناتو را مورد هدف قرار داده بود، 12 تن را به قتل رسانید که اکثر آن ها افغان های ملکی بودند.

 

امید شریفی یک نقاش فعال دیگر افغان در حالیکه مصرف نقاشی روی یک دیوار کانکریتی است، می گوید:

 

“فساد یک نگرانی بزرگ در کشور ماست، شرم است که به خارج رفت و گدایی کرد. ما از نقاشی به حیث یک حربهء ستراتیژیک استفاده می کنیم. من می خواهم که چشمان نقاشی شده بگوید، من ترا می بینم، می دانم که خاین هستی و می دانم که دزدی می کنی!”

 

به گفتهء امید شریفی این تنها کاریست که او می تواند آن را انجام دهد و اگر امکانات کافی می داشت، خاین را نام گرفته و رسوا هم می ساخت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار