افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 4 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

تلاش انگلیس برای خروج نیروهای خود از افغانستان

به نقل از خبرگزاری’آسیاپلوس’، انگلستان در حال حاضر حدود 9 هزار نیروی نظامی در استان هلمند افغانستان كه با پاكستان هم مرز است، دارد.

خروج این نیروها از جمهوری های آسیای میانه ضروری است زیرا در پی سردی روابط سازمان پیمان آتلانتیك شمالی(ناتو) با پاكستان و توافق واشنگتن با مقامات تاشكند برای خروج نیروهای خود از این كشور، انگلیسی ها نیز تاجیكستان را مدنظر قرار داده تا پس از عبور نیروهایشان از قرقیزستان و قزاقستان خود را به روسیه رسانده و در نهایت به كشورشان بازگردند.

‘دیوید كامرون’ نخست وزیر انگلیس با بیان آنكه به مهلت تعیین شده برای عقب نشینی نیروهای نظامی این كشور از افغانستان در پایان سال 2014 پایبند است، گفت: ما می خواهیم بعد از خروج نیروهایمان از افغانستان در زمان یادشده رابطه ای بلندمدت با این كشور داشته باشیم.

به هر حال كارشناسان مسائل سیاسی خروج مطمئن نیروهای نظامی انگلیسی از افغانستان از طریق تاجیكستان را تنها دلیل انتخاب این كشور از سوی لندن نمی دانند و می گویند آنها قصد دارند هنگام انتقال نیروهایشان از افغانستان، بخشی از تجهیزات و نظامیان خود را در جمهوری های آسیای میانه نگه دارند.

آمریكایی ها هم اكنون برای تشكیل تاسیسات نظامی موقت خود با دولت تاشكند به توافق رسیده اند و انگلیس كه در برنامه های نظامی همیشه دنباله رو سیاست های آمریكا است در راستای همسویی و همگامی با واشنگتن قصد دارد بخشی از تجهیزات خود را در تاجكیستان نگه دارد.

وزارت دفاع تاجیكستان و نیروهای مسلح انگلیس روز جمعه گذشته در راستای گسترش همكاری های نظامی با یكدیگر تفاهم نامه ای امضا كردند.

این تفاهم نامه را ‘شیرعلی خیرالله اف’وزیر دفاع تاجیكستان و ‘نیك هاروی’وزیر مشاور در امور نیروهای مسلح انگلیس در شهر دوشنبه به امضا رساندند.

وزیر مشاور در امور نیروهای مسلح انگلیس كه در این سفر با ‘امامعلی رحمان’رئیس جمهوری تاجیكستان نیز دیدار و مذاكره كرد، در گفت و گو با خبرنگاران افزود: انگلیس برای خارج كردن نیروهای نظامی خود از افغانستان به كمك سه كشور آسیای مركزی ازجمله قزاقستان، تاجیكستان و قرقیزستان نیاز دارد.

وی اضافه كرد: هرچند تاجیكستان تاكنون موافقت خود را با این موضوع اعلام نكرده اما رئیس جمهوری این كشور گفته است این موضوع را بزودی مورد بررسی قرار خواهد داد.

وی گفت: انگلیس بخشی از سلاح ها و مهمات نظامی خود را در اختیار ارتش افغانستان و بخشی دیگر را در اختیار نیروهای مسلح تاجیكستان قرار خواهد داد.

این در حالی است كه موضوع همكاری های نظامی میان كشورهای عضو پیمان امنیت دسته جمعی با غرب بویژه كشورهای عضو پیمان ناتو سبب تحریك حساسیت های مسكو می شود لذا مقامات تاجیك گفته اند برای بررسی به وقت بیشتری نیاز دارند كه برگرفته از بررسی منافع این كشور در همكاری با روسیه است.

به هر حال با توجه به وضعیت نامطلوب اقتصادی تاجیكستان، كارشناسان مسائل سیاسی این كشور معتقدند اگر استفاده از خاك این كشور برای جابه جایی نیروهای غربی منافع اقتصادی دارد، دوشنبه باید از آن بهره برداری كند اما نباید اجازه دهد نیروهای خارجی در این كشور مستقر و ماندگار شوند.

سیاستمداران مستقل تاجیك معتقدند اگر آمریكا و ناتو بخواهند در تاجیكستان تاسیسات نظامی ایجاد كنند روسیه با آن مخالفت خواهد كرد زیرا مسكو از قدیم الایام آسیای میانه را جز منافع راهبردی خود می دانسته است.

انگلستان در پایان سال 2001 و همزمان با ورود نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضدتروریسم به افغانستان و پس از سقوط رژیم طالبان در كابل، سفارت خود را در تاجیكستان تاسیس كرد.

وزیر مشاور در امور دفاعی انگلیس در سفر خود به آسیای مركزی روز سه شنبه گذشته از ازبكستان نیز دیدار و با’اسلام كریم اف’رئیس جمهوری این كشور مذاكره كرده بود.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار