افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تلاش افغانستان برای عضویت در سازمان دهلیز ترانسپورتی آسیا

قرار است که افغانستان با به دست آوردن عضویت سازمان “تراسیکا” یا دهلیز ترانسپورتی آسیا؛ قفقاز و اروپا از یک راه جدید اتصالی به اروپا پیوند داده شود.

محمدالله بتاش وزیر ترانسپورت و هوانوردی با خوشبینی به عضویت زودهنگام افغانستان به این سازمان می‌گوید که اینکار سبب خواهد شد تا کالاهای وارداتی و صادراتی افغانستان با هزینه کم و از یک راه نزدیک به بازارهای آسیای جنوبی و اروپا حمل ونقل شوند.

“تراسیکا” یا دهلیز ترانسپورتی آسیا، قفقاز و اروپا یک سیستم حمل ونقل هوایی، بحری و جاده‌ای است که با هدف تسهیل حمل ونقل کالاها میان کشورهای اتحادیه اروپا، آسیا، کشورهای حوزه قفقاز و دریای خزر در سال ۱۹۹۳ ایجاد شده است.

وزیر ترانسپورت می‌گوید که بکارگیری از دهلیز ترانسپورتی آسیا- قفقاز و اروپا از سوی افغانستان زمینه را برای بکارگیری راه تاریخی ابریشم در منطقه فراهم خواهد کرد.

این سخنان درحالی بیان می‌شود که اخیرا در یازدهمین نشست اعضای کشورهای سازمان “تراسیکا” نماینده‌گان این کشورها از عضویت افغانستان در این سازمان حمایت کرده‌اند و وزیر ترانسپورت و هوانوردی می‌گوید که در سفر اخیرش به ایران مقام‌های این کشور در رابطه با کمک‌های فنی برای پیوستن افغانستان به این سازمان وعده داده‌اند.

آقای بتاش اظهارداشت: “ایران حمایت خود را از ما اعلام کرده است و مکتوب رسمی خود را از طریق دیپلماتیک به کشورهای مربوطه فرستاده‌اند که با عضویت ما در سازمان تراسیکا موافق هستند”.

درهمین حال شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان از تلاش‌های حکومت برای یافتن راه‌های بدیل ترانزیتی در منطقه استقبال می‌کنند و می‌گویند که عضویت در سازمان “تراسیکا” گذشته از حل مشکلات حمل ونقل با کشورهای همسایه زمینه ایجاد راه تاریخی ابریشم را در منطقه فراهم خواهد ساخت.

نیسمه نیازی نماینده مردم هلمند در مجلس نماینده‌گان گفت: “فکر می کنم این یک کار کلان است و نتیجه می دهد، ما باید برای رسیدن به این اهداف تلاش کنیم”.

گفتنی است که درحال حاضر ترکیه، ارمنستان، ایران، تاجیکستان، ازبیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، آذربایجان، رومانیا، اکراین، بلغاریا، گرجستان و مولداویا اعضای سازمان “تراسیکا”یا دهلیز ترانسپورتی آسیا؛ قفقاز و اروپا هستند و افغانستان و پاکستان از اعضای ناظر در این سازمان بشمار می‌روند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار