افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

تلاش آمریكا برای خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان از طریق تاجیكستان

به نقل حبرگزاری’كانیوز’، در پی مخالفت ازبكستان با خارج كردن تجهیزات نظامی سربازان آمریكایی و ناتو مستقر در افغانستان از خاك خود، فرمانده حمل و نقل نظامی ارتش آمریكا در حال شناسایی مسیری مناسب برای خروج نیروهای خود در سال 2014 از این كشور است.

‘ویلیام م. فریزر سوم’روز گذشته(دوشنبه)در چارچوب سفر منطقه ای خود به آسیای مركزی وارد شهر دوشنبه شده بود.

وی در دیدار با ژنرال ‘شیرعلی خیراللهف’ وزیر دفاع و ژنرال ‘شیرعلی میرزا’فرمانده نیروی مرزبانی تاجیكستان درباره كمك این كشور به ترانزیت تجهیزات،سوخت، مواد غذایی و داروی مورد نیاز نظامیان آمریكایی و ناتو مستقر در افغانستان از خاك این كشور مذاكره كرد.

دولت ازبكستان علت مخالفت خود در این زمینه را احتمال قاچاق مواد مخدر و تسلیحات هنگام عقب نشینی نظامیان غربی از افغانستان و همچنین نبود تجهیزات مناسب در اختیار گمرك این كشور برای بازرسی قطارهای حامل این تجهیزات عنوان كرده است.

پیشتر رسانه های ازبكستان مدعی شده بودند، آمریكا قصد دارد در قالب طرح جدیدی و به بهانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، سلاح و كمك برای جلوگیری از عبور غیر قانونی از مرزهای مشترك افغانستان و ازبكستان، نظامیان خود را در این مناطق مستقر كند.

در همین ارتباط كارشناسان امنیتی و نظامی آمریكا با كمك به نیروهای نظامی و انتظامی ازبكستان، طرح جدیدی را آغاز كرده‌اند كه بنا به ادعای واشنگتن با اجرای آن، گام مهمی در تقویت امنیت مرز مشترك 137 كیلومتری ازبكستان و افغانستان در زمینه جلوگیری از تردد شبه نظامیان، قاچاق مواد مخدر و سلاح بین دو كشور برداشته خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار