افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

تقرر 23 کارمند ترویج زنانه محلی در ولایت های کابل، پروان و لوگر

زن

 

بیشترین نیروی کاری در فعالیت های زراعتی و اجتماعی را زنان تشکیل میدهند که تاکنون این سهم بارز بصورت رسمی شناخته نشده است. وزارت زراعت آبیاری و مالداری با عملی نمودن برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم (CLAP) در تلاش است که با بلند بردن مهارت های مسلکی و دسترسی به وسایل مورد ضرورت در فعالیت های زراعتی به زنان روستایی منبع درامد دوامدار را فراهم نماید. مسلم است که با اشتغال زنان در زراعت و دسترسی آنها به عاید دوامدار، یک گام ارزنده در بهبود مصونیت غذایی و کمک به کاهش فقر در روستاها برداشته شده که نقش زنان را در تصمیم گیری به سطح خانواده و اجتماع نیز بهبود می بخشد.

 

اخیراً برنامه (CLAP) جهت فراهم آوری سهولت های آموزش و مشوره های مسلکی در فعالیت های زراعتی به زنان روستایی 23 تن کارمند ترویج زنانه محلی را در ولایت های کابل، پروان و لوگر استخدام نموده است. هدف از بگار گماشتن این کارمندان حمایت و مشوره دهی پیرامون فعالیت های زراعتی توسط زنان برای زنان فقیر که بمنظور امرار معیشت به پیشه زراعت رو آورده اند در مناطق روستایی میباشد. کارمندان یاد شده محلی بوده از دید زبان، فرهنگ و عنعنات با اجتماع که در آن کار میکنند بلدیت دارند بهمین سبب بطور منظم در روستاها دوشادوش زنان برای رشد و انکشاف زراعت کار می کنند. قابل یادآوریست که پیش از آغاز بکار کارمندان یاد شده آنان از سوی متخصصین زراعت در بخش های مختلف فعالیت های زراعتی آموزش های همه جانبه دیده اند.

 

از کارمندان یاد شده انتظار میرود که فعالیت های ترویجی برنامه (CLAP) را با استفاده از شیوه های مکتب مزرعه دهقان برای خانم ها بطور موثر عملی کنند. بلند بردن مهارت های فنی خانم ها در بخش های مختلف مانند کنترول آفات و امراض نباتی در سبیزجات، تشکیل اجتماعات دهقانی به سطح قریه، فراگیری دانش مسلکی بصورت سنتی، مدیریت فعالیت های زراعتی بر بیناد تقویم فصلی، ایجاد باغچه خانگی، شناسایی و تقویت نقش زنان در زراعت، بصورت دوامدار اساس فعایت های کامندان ترویج زنانه را تشکیل میدهند. برنامه زراعت و مالداری به همکاری مردم (CLAP) یکی از برنامه های انکشافی وزارت زراعت، آبیاری و مالداریست که برای مصونیت غذایی و کاهش فقر در ولایت های لوگر، کابل و پروان فعالت دارد. این برنامه از جانب صندوق انکشاف زارعتی (IFAD) تمویل میگردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار