افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 8 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

تفاوت بین دو متحد آمریکا از زمین تا آسمان!

گزارش های امنیتی حاکی از آن است که طی روز گذشته صدها شبه نظامی طالبان به مواضع استراتژیک شهر یمگان در بدخشان حمله کرده و با کشتن حداقل 10 افسر پولیس، بر این شهر مسلط شدند و نیروهای امنیتی در حال باز پس گیری این مناطق از دست شبه نظامیان می باشند.

 

متاسفانه این موضوعی است که طی یک سال گذشته بارها تکرار شده است. در واقع پس از شدت گرفتن حملات راکتی و دسیسه های پشت پرده مشاوران و نظامیان آمریکایی در پاکستان علیه افغانستان که به نتیجه دلخواه نرسید، اینک حملات مستقیم نظامیان پاکستانی در قالب طالبان انجام می شود که این حملات منجر به کشته و زخمی شدن افراد ملکی و بی سر پناه شدن آنها گردیده است.

 

با اینکه در پاکستانی بودن این حملات به مناطق شمال شرق کشور شکی نیست، اما وزارت خارجه اسلام آباد با گستاخی این موضوع را رد می کند و می گوید: پاکستان اظهارات برخی از مقام های افغانستان در خصوص مقصر دانستن پاکستان در اقدام به ایجاد حملات مرگبار در ولایت شمالی افغانستان را بسیار نا امید کننده می داند و سرزنش کردن پاکستان توسط مقام های افغانستانی با طرح چنین اتهاماتی، غیرمفید و بی اساس است.

 

سخن مسوولان وزارت خارجه پاکستان این است که در وضعیتی که پاکستان متعهد به از بین بردن چالش های مشترک در همکاری با افغانستان می باشد، ضروری است تا تلاش های دو کشور برای ایجاد محیط مساعد جهت تعامل مثبت و سازنده افزایش یابد.

 

اما افسوس که نیست بپرسد لطف فرمایید یک تعداد از تعهداتی را که پاکستان نسبت به از بین بردن چالشهای مشترک با افغانستان دارد را بیان فرمایید. طی این دو دهه ی اخیر اسلام آباد مگر جز ترویج ناامنی و بی ثبات در افغانستان کار دیگری هم انجام داده است که اکنون سخن از تعامل مثبت و سازنده به میان آمده است.

 

البته از قدیم گفته اند که ” از ماست که بر ماست”. وقتی اشرف غنی صاحب مانند کرزی به گونه ای با مقام های اسلام آباد رفتار می کنند که گویا آنها ارباب هستند و ما رعیت، نباید جز این هم توقع داشته باشیم که آنها بعد از این همه ایجاد ناامنی و بی ثبات در افغانستان، از ما طلب هم داشته باشند و کابل را متهم به برهم زدن روابط دوستانه کنند.

 

هرچند که مقام های افغانستان هم به دلایل خاصی سیاست دوگانه ای در قبال پاکستان دارند. در پشت سر یک گونه حرف می زنند و در پیش رو به گونه ای دیگر. همین عالی جنابان دولت وحدت ملی در سفرهای اخیر خود به پاکستان نای سخن گفتن نداشتند و جز شما صحیح می فرمایید، سخن شما درست است، حال به نظر شما باید چه کنیم و از اینگونه حرف ها، چیزی دیگری نداشتند، اما بعداز بازگشت به کشور در گفتگو با خبرنگاران در کابل ادعا می کنند که درگیری های مرگبار میان نیروهای امنیتی افغانستان و شبه نظامیان طالبان با دخالت مستقیم عناصر پاکستانی برنامه ریزی و اجرا می شود.

 

سال ها است که مقام های ارگ کابل چه در دوران کرزی و چه در دوران عین و غین، می گویتد ریشه ناامنی های افغانستان در آن سوی مرزهای پاکستان قرار دارد ولی هیچ اقدامی در این رابطه انجام نمی دهد، با این تفاوت که قبل تر لااقل اینگونه حملات را محکوم می کرند اما اکنون فقط به نقش دشمنان کشور در ایجاد این ناامنی ها اشاره می کند، آن هم بصورت مبهم. و هنوز معلوم نیست این پاکستان چه دارد که مقام های کابل اینقدر از آن واهمه دارند و جرات حرف زدن درباره حقیقت ها را نیز ندارند. اگر پاکستانی ها پشت شان به آمریکا گرم است، خوب ما هم که متحد و هم پیمان صمیمی کاخ سفید هستیم، ولی پاکستان چه جایگاهی دارد و افغانستان چه جایگاهی.

 

به هر حال از این محکوم کردن ها و از این تهمت زدن به یکدیگر، چیزی عاید مردم بیگناهی که هر روز شاهد کشته شدن عزیزان خود می باشند، نمی شود. لذا حکومت باید سریعا فکری اساسی در این رابطه انجام دهد تا نشان دهد که فقط شعار نمی دهد و اهل عمل هم می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار