افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 23 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تفاهم نامه ای برای امنیت بغلان / سربازانی که هرروز قربانی میشوند!

پس از امضا تفاهم نامه منطقه دند غوری از سوی وزیر سرحدات، اقوام و قبایل که ظاهرآ با بزرگان قوم به امضا رسیده بود سروصدا های زیادی بلند شدند. و سرانجام پس از بارها نقض این تفاهم نامه از سوی طالبان ریس شورای ولایتی بغلان که یکی از امضا کننده گان این تفاهم نامه است میگوید که طالبان این تفاهم نامه را نقض کرده اند و این تفاهم نامه دیگر اعتباری ندارد.

 

پولیس بغلان در باره این تفاهمنامه چیزی نمیگوید اما میخواهد تا حکومت مرکزی برای بازشدن راه های منطقه دند غوری دستور عملیات بدهد.

 

تفاهم نامه ای که گفته میشد برای ملت بغلان امنیت آورده است اما حال هر روز باعث قربانی سربازانی میشود که در مسیر راه ولسوالی دهنه غوری رفت و آمد میکند.

 

سرانجام ریس شورای ولایتی بغلان که یکی از امضاء کننده های این تفاهم نامه میباشد اعلام نمود که این تفاهم نامه از سوی طالبان نقض شده است و دیگر این تفاهم نامه مشروعیت ندارد.

 

ریس شورای ولایتی بغلان میگوید که طالبان به این تفاهم نامه پابند نماندند و دولت باید به زودی در مورد منطقه دند غوری که هنوز هم طالبان در این منطقه حضور دارند تصمیم بگیرد.

 

محمد صفدر محسنی ریس شورای ولایتی بغلان می گوید که :” طالبان به چندین بار این تفاهم نامه را نقض کردند و به این تفاهم نامه پابند نمادند به همین خاطر دیگر این تفاهم نامه مشروعیت ندارد و در منطقه دند غوری شهر پلخمری طالبان حضور دارند و حکومت به زودی در مورد این منطقه تصمیم بگیرد ومن به تمام نیروهای نظامی در بغلان میگویم که حال تفاهم نامه مشروعیت ندارد و باید متوجه باشند.”

 

همچنان شماری دیگر از عضای شورای ولایتی بغلان نیز دوام این تفاهم نامه را به ضرر نظامیان و مردم بغلان میدانند.

 

محمد ظریف ظریف عضو شورای ولایتی بغلان می گوید که :” ” ما از آغاز این تفاهم نام با آن مخالف بودیم و بعد از امضاء این تفاهم نامه هر روز سربازان ما قربانی میشوند و طالبان به این تفاهم نامه پابند نبودند و این تفاهم نامه مفاد بیشتر به طالبان داشت از همین رو اگر این تفاهم نامه پایان نیابد سربازان بیشتری قربانی خواهند شد.”

 

شمس الحق بارکزی عضو شورای ولایتی بغلان می گوید که:” این تفاهم نامه جنگ را از منطقه دند غوری به دیگر بخش های شهر پلخمری انتقال داد و بد بختی را به دیگر نقاط شهر برد این تفاهم نامه به زیان مردم بغلان میباشد.”

 

در همین حال سرپرست پولیس بغلان میگوید که آنان نیاز جدی دارند تا مسیر راه های ولسوالی دهنه غوری باز شود و انتظار دارند تا حکومت مرکزی در این مورد چه تصمیمی خواهد گرفت.

 

سمنوال عبدالرشید بشیر سرپرست پولیس بغلان می گوید که :” از ماه ها بدین سو راه های ولسوالی دهنه غوری مسدود است و ما نیاز جدی دارم تا این راه ها باز شود و این تفاهم نامه نیمگزارد تا در منطقه دند غوری عملیات راه اندازی نمایند و ما منتظر تصمیم حکومت مرکزی در این مورد هستیم.”

 

والی قبلی بغلان٬ ریس امنیت ملی قبلی این ولایت از کسانی بودن که بعد از امضا این تفاهم نامه از سمت های شان برکنار شدند و در حال حاضر فرمانده پولیس بغلان نیز که پای این تفاهم نامه امضا ‌نموده است در ولایت بغلان حضور ندارد و تنها مسولی که پای این تفاهم نامه امضا ‌کرده است و در بغلان حضور دارد ریس شورای ولایتی بغلان است که وی نیز ختم این تفاهم نامه را اعلام نمود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار