افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

تفاهم نامه انکشاف مرحله دوم پروژه بند کجکی به امضا رسید

پروژه

 

در حضور داشت محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، تفاهم نامه انکشاف مرحله دوم پروژه بند برق کجکی ولایت هلمند توسط علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب و سلیمان سیلیو رئیس عمومی کمپنی ۷۷ ترکی- امریکایی به امضا رسید.

 

در مراسم امضای تفاهمنامه مذکور که در ارگ انجام شد و در آن نماینده گان مردم ولایت هلمند در شورای ملی و شماری از وزرای سکتور اقتصادی نیز حضور داشتند، انجنیر امان الله غالب معین وزارت انرژی و آب طی سخنانی گفت که وزارت انرژی و آب طرح کمپنی ترکی را به منظور اعمار بند کجکی به شورای عالی اقتصاد ارایه کرد که مورد تایید آن شورا قرار گرفت.

 

انجنیر امان الله غالب گفت که در مرحله اول پروژه ساختمان بند کجکی به تعداد دو توربین هر یک به ظرفیت ۱۶،۵ کیلو وات و یک توربین که اخیراْ به ظرفیت ۱۸ میگاوات تحت کار بوده، بزودی به بهره برداری سپرده می شود که ظرفیت مجموعی آن تا ماه سپتامبر به ۵۱،۵ میگاوات می رسد.

 

وی افزود: با تکمیل مرحله دوم بند کجکی با نصب چهار توربین هر یک به ظرفیت ۲۵ میگاوات که جمله ۱۰۰ میگاوات برق تولید می گردد، تولید مجموعی بند کجکی بعد از تطبیق این پروژه به ۱۵۱،۵ میگاوات خواهد رسید.

 

سپس داکتر همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربنایی صحبت کرده گفت که امروز ما شاهد امضای تفاهمنامه فاز دوم بند کجکی هستیم، با تکمیل فاز اول کجکی به ظرفیت ۵۱ میگاوات برق برای هلمند و کندهار تولید خواهد کرد و فاز دوم کجکی ۱۰۰ میگاوات برق را تولید می کند.

 

وی گفت که این دو فاز و پروژه برق آفتابی تمام نیازمندی های برق ولایات هلمند و کندهار را برآورده خواهد ساخت.

 

سپس علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب صحبت کرده گفت که با تصویب قانون خدمات انرژی از سوی کابینه و تایید آن توسط شورای ملی، زمینه و بستر لازم برای سرمایه گذاری شرکت های خصوصی در عرصه انرژی فراهم شده است. وی افزود که این قانون بستر حقوقی را فراهم می کند و عزم حکومت وحدت ملی نیز بستر کامل را برای سرمایه گذاری فراهم کرده است و مصداق آن برنامه امروزی می باشد.

 

متعاقباً سلیمان سیلیو رئیس عمومی کمپنی ۷۷ ترکی- امریکایی صحبت کرده گفت که شرکت ما در ولایات مختلف مصروف فعالیت های ساختمانی است. وی گفت که شما این پروژه را تنها به صفت پروژه تولید انرژی برق نگاه نکنید، با این سرمایه گذاری برعلاوه تولید انرژی برق، ظرفیت ذخایر آب را نیز بلند خواهیم برد و با انجام آن ظرفیت آبیاری در منطقه افزایش پیدا می کند.

 

سلیمان سیلیو گفت که این پروژه برای انکشاف اقتصادی و اجتماعی افغانستان بسیار مفید است و شرایط زنده گی مردم منطقه را بهتر خواهد ساخت و دریچه های بیشتر سرمایه گذاری را در افغانستان باز خواهد نمود. وی وعده سپرد که شرکت مذکور آینده بهتری را برای افغانستان ترسیم خواهد کرد.

 

در ختم محفل نعمت الله غفاری نماینده مردم ولایت هلمند در ولسی جرگه  صحبت کرده گفت که سرمایه گذاری روی بند های آبی ناامیدی ها را از بین برده و فضای نشاط و امید به زنده گی را در جامعه به وجود آورده است.

 

وی از رئیس جمهور بخاطر کار روی پروژه های زیربنایی قدردانی کرده، گفت که امضای این تفاهم نامه، بهره برداری بند سلما و سایر پروژه ها، نمایانگر قاطعیت حکومت وحدت ملی در بخش زیربنا ها می باشد.

 

گفتنی است که کار ساختمانی مرحله دوم پروژه بند کجکی در مدت سه سال تکمیل خواهد شد و همچنین کمپنی ۷۷ آماده گی خود را برای سرمایه گذاری به مبلغ ۱۷۰ میلیون دالر در این پروژه اعلام نموده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار