افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

امضای تفاهمنامه وزارت صحت عامه با جوسلین ماسون

وزارت صحت عامه افغانستان

روز گذشته صندوق وجهی جهانی بیشتر از 52 ملیون دالر را به سکتور صحت مساعدت نمود.

معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه تفاهم‌نامه مساعدت 52 اعشاریه 5 ملیون دالر امریکایی را که از سوی صندوق وجهی جهانی یا گلوبل فند به منظور مبارزه علیه بیماری های ایدز، توبرکلوز و ملاریا به سکتور صحت افغانستان مساعدت گردیده است با رییس عامل پروگرام انکشافی ملل متحد (UNDP ) تطبیق کننده این برنامه، امضاء نمود.

داکتر احمد جان نعیم معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه به نماینده‌گی از وزارت صحت عامه و حکومت افغانستان از کمک های مالی گلوبل فند برای سکتور صحت این کشور ابراز تشکری نموده گفت: کمک های مالی ذکر شده میتواند وضعیت صحی افغانستان را از طریق توسعه و تقویت اقدامات وقایوی ملاریا با توزیع پشه خانه ها و اداره واقعات ملاریا بهبود بخشد. حمایت از فعالیتهای مبارزه علیه ملاریا٬ افغانستان را قادر میسازد تا با اهداف جهانی انکشاف متداوم همگام شده و بتواند مرض ملاریا را تا سال ۲۰۳۰ از کشور محو و نابود سازد. همچنان وزارت صحت عامه متعهد به تطبیق این پروژه به همکاری شرکای کاری خویش غرض رسانیدن خدمات صحی به تمام مردم افغانستان میباشد.

داکتر نعیم تاکید نمود که، هدف دیگر این مساعدت توسعه راهبردهای ابتکاری و پاسخگو برای چالش های توبرکلوز و ابتکارات جدید در جهت تقویت سیستم صحی در افغانستان میباشد. با حمایت از برنامه کنترول توبرکلوز، سطح مرگ و میر ناشی از توبرکلوز به 50 فیصد الی 2021 در مقایسه به ارقام سال 2015 کاهش نموده و با تقویت سیستم صحی مرگ و میر ناشی از اچ آی وی ایدز، توبرکلوز٬ ملاریا و امراض سن باروری، مادری و امراض دوره طفولیت تقلیل خواهد یافت.

همچنان بخشی از کمک های مالی ذکر شده برای تهیه ادویه ضد ویروس برای بیش از دو هزار فرد مصاب به ویروس اچ آی وی و عرضه خدمات وقایوی اچ آی وی/ایدز برای بیش از چهل هزار تن در نظر گرفته شده است. تهیه و توزیع بیش از 4 ملیون پشه خانه غرض وقایه از مرض ملاریا و تشخیص تداوی بیش از هفتصد هزار واقعه ملاریا بخش دیگری این برنامه اند. مساعدت کنونی تداوی بیش از یکصدو پنجاه و هشت هزار مریض توبرکلوز را نیز شامل میباشد، که طی سه سال آینده تحت تداوی قرار خواهند گرفت.

در همین حال داکتر انکجین باوو (Dr. Enkhjin Bavuu,) مدیر ارشد صندوق وجهی جهانی برای افغانستان در پیوند به این مساعدت مالی صحبت نموده گفت: اداره صندوق وجهی جهانی خرسند است که کمک های بلاعوض خویش را در زمینه مبارزه علیه امراض ایدز، توبرکلوز و ملاریا برای افغانستان از طریق وزارت صحت عامه، پروگرام انکشافی ملل متحد (UNDP) و سایر دست اندرکاران ادامه میدهد.

قابل ذکر است که این مساعدت مالی به ادامه کمک های قبلی 178.8 ملیون دالری سازمان متذکره برای افغانستان در جریان ده سال اخیر میباشد

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار