افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 18 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

تغییر سیاست آمریکا اقتضای زمان است

تعریف آمریکا از تهدید ملی در کشورهایی مثل افغانستان و عراق به نوعی تحت تاثیر مقتضیات و رخ دادهای آنی زمانی است نه تحت تاثیر نگاه استراتژیک و فکری.

با وجود ناامنی های فروانی که در کشور روزانه جان بسیاری از هموطنان ما را می گیرد و با وجود طالبان، آمریکا اعلام کرد که دیگر طالبان دشمن ما نیستند مگر اینکه منافع ملی ما را به طور مستقیم به خطر اندازند. این در حالی است که در برخی از بندهای پیمان امنیتی مبارزه مشترک علیه تهدید مشترک برای دو کشور وجود دارد. دلیل تغییر سیاست آمریکا در مقابل طالبان و تهدیداتی که افغانستان را نشانه می گیرد چیست و آیا این سیاست جدید آمریکا نوعی تناقض و بی تعهدی رادر قبال پیمان امنیتی نشان نمی دهد؟

 

داکتر عبدالقیوم سجادی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «پس از خبر» گفت: منطقی در آمریکا وجود دارد که موضوع هژمونی جهانی و رفاه داخلی آمریکا به هم گره خورده است. بنابراین هژمونی جهانی آمریکا به عنوان تنها قدرت برتر جهانی برای وی مسوولیت جهانی ایجاد می کند. به موازات مسوولیت جهانی و قدرت جهانی آمریکا برای خود، منافع ملی و تهدید ملی تعریف می کند. بنابراین نمی تواند نسبت به منافع ملی خودش در هر کجایی از دنیا که باشد و نسبت به تهدیدات ملی در هر کجای جهان که باشد بی توجه باشد. با توجه به آنچه که امروز ما مشاهده می کنیم نگاه سوم نگاه غالب در سیاست خارجی رسمی این کشور است.

 

این نماینده مجلس تناقض را در رفتار جدید آمریکایی ها در افغانستان روشن خواند و گفت: از این منظر آن چیزی که به نام ایتلاف جهانی علیه مبارزه با ترورزیم توسط آمریکا در افغانستان به وجود آمد و پس از آن ایتلاف مبارزه با تروریزم علیه داعش در عراق و شام شکل گرفت اینها همه در راستای همان رسالت جهانی است که آمریکا برای خودش تعریف کرده است. داعش و یا تهدیدی که در کشور پاکستان، عراق و یا افغانستان باشد فقط تهدید برای این کشورها نیست بلکه به گونه ای متفاوت تهدید برای آمریکا نیز هست. چرا که آمریکا رسالت حفظ نظم جهانی را برای خود می داند.

 

به باور وی تهدیدات علیه افغانستان هنوز در پاکستان وجود دارد، این تهدید علیه منافع آمریکا هم است، با منطق سیاست خارجی آمریکا سازگاری دارد اما راهکاری که آمریکا در شیوه مبارزه با تروریزم ارایه می کند وبه افغانستان می گوید تهدید در درون پاکستان است وبه ما ارتباطی ندارد. با این منطق سازگاری ندارد. نوعی تناقض در اینجا مشاهده می شود.

 

وی دلایل تغییر تعریف آمریکا از دشمن و تغییر تعریف از طالبان را این گونه بیان می کند: تعریف آمریکا از تهدید ملی در کشورهایی مثل افغانستان و عراق به نوعی تحت تاثیر مقتضیات و رخ دادهای آنی زمانی است نه نحت تاثیر نگاه استراتژیک و فکری.

 

داکتر سجادی افزود: اگر طالبان دیروز برای این کشور تهدید تلقی می شد و این تهدید ناشی از تفکر و اندیشه ای بود که طالب را دشمن می شناخیتم و از درون افراطیت و اندیشه ضد غربی تولد پیدا می کرد چنین تفکری از بین نرفته و همچنان باقی است. اما چرا تغییر به وجود می آید؟ چون آمریکا تلاش می کند که از طریق بازخوانی و تعریف مجدد تهدیدات امنیتی خودشان مجموعه هایی مثل طالبان و امثال اینها را از صف تهدید ملی خارج بسازد تا بلکه از این راه بتواند با دادن برخی امتیازات و اعطای یک سری هویت های جدید آنها را از صف تهدیدات خود خارج بسازد.

 

وی در ادامه گفت: نقطه ای که در اینجا پارادوکس ایجاد می کند نقطه تقابل منافع ملی آمریکا با افغانستان است. سوالی که وجود دارد این است که با امضای پیمان امنیتی بندهای مختلفی از این قرارداد ناظر به مبارزه مشترک با تهدیدات مشترک است. اگر قرار شود چیزی که تا دیروز تهدید مشترک بود تعریف جدیدی از آن ارایه کند، در این صورت زیربنای همکاری و اعتماد متقابلی که می تواند برای همکاری های آینده ایجاد شود متزلزل خواهد شد. این موضوع روی تعهد آمریکا برای مقابله با تروریزم در پیمان امنیتی سازگار نیست.

 

سجادی در ادامه دلایل تغییر تعریف دشمن گفت: ادامه جنگ در افغانستان برای آمریکا ار لحاظ اقتصادی، سیاسی و به خصوص از منظر افکار عمومی شهروندان آمریکایی نفس گیر شد. پذیرش شکست در افغانستان در مبارزه علیه تروریزم برای این کشور می تواند بار حیثیتی سیاسی داشته باشد. بنابراین نوعی بازتعریف از آنچه که در گذشته تهدید تلقی می شد و توجیه کننده ادامه حضور نظامی آمریکا بود باید صورت می گرفت.

 

وی هدف از این تغییر تعریف را این گونه بیان نمود: آمریکا تلاش می کند برای منطق جدید خودش مبنای سیاسی و حقوقی ایجاد کند. ماموریت تازه ای که آمریکا برای خودش ایجاد می کند پایان ماموریت نظامی و آغاز ماموریت مشورتی و تربیتی برای جنبه های امنیتی افغانستان است. بنابراین ماموریت تازه ایحاب می کند که آنها چهره ای بسیار خفیف از دشمن را نشان بدهند و مردم آن را ترسیم کنند تا ختم ماموریت نظامی توجیهی داشته باشد. در حال حاضر پذیرش طالبان به عنوان دشمن توسط آنها به این معنا است که دشمن وجود دارد اما ماموریت نظامی آنها تمام شده است و آنها دیگر جنگ نمی کنند. این موضوع از لحاظ حیثیتی برای آمریکا خوب نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار