افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 26 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

تغییر در ساختار طالبان، دستور جدید کاخ سفید!

تاکنون باور عموم مردم بر این بود که طالبان بیشتر از بی سوادی و عدم آگاهی جوانان درمسایل دینی و علوم معاصر استفاده می کنند تا آنها را احساساتی ساخته و با حرف های اغوا کننده در مسیری سوق دهند که در آن واقعیت ها تحریف شده است.

 

به بیان دیگر گروه طالبان، جذب افراد بی سواد و آنانی را که از مسایل دینی و احکام شرعی چیزی نمی دانستند را به عنوان یک استراتژی تعقیب می کردند چرا که این گونه افراد، زود احساساتی شده و مورد شستشوی مغزی به لحاظ تفکرات اعتقادی قرار می گرفتند. اما در مقابل افراد باسواد و تحصیل کرده هر حکم و دستور رهبری طالبان را با ارشادات دینی و احکام شرعی، مورد تحلیل قرار می دادند که قطعا برای چنین گروهی مشکل ساز می شدند.

 

به همین دلیل هم اعضای رده پایین طالبان عمدتا شامل بچه های روستا بودند که سواد نداشته و از مسایل دینی و دنیوی چیزی نمی دانستند و همچنین آگاهی نداشتند که انتحار خودکشی و از دیدگاه اسلام حرام است.

 

چنین طرز تفکری در رهبری طالبان باعث شده بود تا تحصیل کرده ها در صفوف رده بالای طالبان جای داشته باشند آن هم افراد مشخصی که از سوی سازمان های استخباراتی غرب و پاکستان معرفی می شدند تا ابزار بودن جزو خصوصیات ذاتی آنها باشد نه اینکه پس از تحلیل های شخصی، راه خود را از این گروه جدا سازند.

 

اما امروز اوضاع عوض شده و دیگر طالبان مزدور، به دنبال جذب افراد ساده لوح بی سواد نیستند، زیرا دیگر هدف این گروه فقط قتل عام مردم بی دفاع و ایجاد ناامنی های هدف دار نیست، بلکه اکنون طالبان باید به داعشی پیوند بخورند که افکار بزرگ منطقه ای را در سر دارند و قرار است خلافت اسلامی ایجاد نمایند.

 

شکی در این نیست که سر بریدن، انتحار، سنگسار کردن، آتش کشیدن و به حرمت زنان مسلمان تجاوز کردن، حمله به مساجد و مسلمانان بی گناه را در وقت نماز به رگبار و مسلسل بستن و دیگر اعمال وحشیانه و همه روش های خشونت آمیز غیراسلامی و غیر انسانی که توسط طالبان و داعش انجام می شود، برگرفته از تکفرات فرقه جعلی و ساختگی وهابیت است که به دستور مستقیم انگلیس ساخته شده است.

 

به همین دلیل هم اکنون پدیده ی جدیدی به نام تروریست تحصیل کرده در کشورهای در معرض تروریزم، توجهات را به خود جلب کرده است که به صورت سازماندهی شده این امر صورت می گیرد که این افراد با شیوه های مدرن و بصورت متفکرانه دست به عملیاتهای تروریستی می زنند.

 

حضور این افراد تحصیل کرده هم به نفع طالبان است هم به نفع حامیان غربی شان. با این توضیح که طالبان خود را یک گروه متفاوت و ممتاز و اهل پیشرفت معرفی می کنند و غربیها بسیار آسانتر از قبل می توانند به اهداف خود دست یابند زیرا دیگر طرف حسابشان افراد تحصیل کرده هستند نه افراد بی سواد نیازمند به آموزشهای ابتدایی.

 

علت اینکه این جوانان تحصیل کرده هم جذب چنین گروه هایی می شوند، موضوعی است که با کمی تفکر به راحتی به آن پی خواهید برد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار