افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

تغییر تابعیت زیرپوستی

درحالی که مسایلی همچون سیاست بی ثبات و اقتصاد ضعیف و امنیت شکننده در سطح کلان و عمومی خود اذهان عمومی و بویژه ارگ نشینان و بزرگ زادگان و خواص را درگیر خود کرده است؛ مسایل زیرپوستی نادیده انگاشته می شود.

 

از هزاران هزار مساله بهداشتی و اجتماعی و فرهنگی و هنری و ورزشی و علمی و معارفی و مذهبی که بسا مهمتر از سیاست و اقتصاد و امنیت است اما در فرافکنی مفرط مخفی شده است که بگذریم می رسیم به مساله تغییر تابعیت!

 

بارها و بارها به زبان های مختلف به بیان های مختلف و با انواع و اقسام قلم ها و صداها و تصویرها برآن شدیم تا واقعیت تلخ و هولناکی که زیر آسمان شهرهای جنوبی کشورمان به وقوع می پیوندد را به گوش های ناشنوا و چشم های نابینا بفهمانیم اما…

 

اما همچنان در سکوت محض حکومت و در غفلت سنگین والی های ولایات جنوب شرقی، هویت و تابعیت و جنسیت و زبان شهروندان درحال تغییر است و هیچ مانعی هم جلودارشان نیست.

 

چندی قبل برای برهه زمانی کوتاهی، باب شدن و مرسوم شدن استفاده از کلدار بجای افغانی در برخی ولایات توجهات را برانگیخت اما به همان سرعت نیز در سایه خبرهای انفجار و انتحار و ناموس کشی و رژه سربازان امریکایی قرار گرفت و به خاموشی گرایید.

 

اینک برای دهمین بار پیاپی، اخباری مبنی بر جابجا شدن صدها خانواده پنجابی و پشتون تبار پاکستانی با پوشش های عجیب و لهجه های غریب و به تبع آن افزایش بی سابقه ناامنی در کنر منتشر شد که از سوی فرمانده پلیس این ولایت نیز به تایید رسید.

 

در همین راستا با ناامن شدن قندوز و تخار و ولایاتی از این دست، که به کوچ دسته جمعی مردم ملکی منجر شده است؛ روزانه ده تا بیست موتر باربری مملو از خانوارهای داعش و طالب و پاکستانی در تخار و قندوز جابجا می شوند که رنگ و بوی این ولایات را تغییر داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار