افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

تعیین مهلت برای تشکیل کابینه تا کی؟

اختلاف بین طرفداران و افراد دو تیم است که هر کدام می خواهند سهم بیشتری در وزارتخانه ها داشته باشند و دو رهبر را تحت فشار قرار می دهند.

 

هشتاد و چند روز از شروع به کار حکومت وحدت ملی می گذرد. وعده ی رییس جمهور مبنی بر اینکه پس از چهل و پنج روز کابینه را معرفی می کند تحقق نیافت. تشکیل نشدن کابینه و مشخص نشدن وزیران وزارتخانه باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی شده است. از جمله این مشکلات تشدید ناامنی ها در ولایات مختلف کشور است که به اوج خود رسیده است. به طوری که در سیزده سال گذشته نمونه این کشتار دیده نشده است. مجلس نمایندگان دراعتراض به عدم تشکیل کابینه یک هفته وقت تعیین کرده اند تا رییس جمهور کابینه را معرفی کند در غیر این صورت با این موضوع برخورد خواهد شد.

 

سید اسحاق گیلانی عضو پیشین مجلس نمایندگان در برنامه فراخبر گفت: از روز اول اشتباهاتی از سوی دو رهبر حکومت وحدت ملی صورت گرفت. آنها باید کابینه قبلی را تا روزی که کابینه خودشان تشکیل می شد در پست ها باقی می گذاشتند که کار کنند تا مشکلاتی که به خاطر با سرپرست اداره شدن وزراتخانه ها داشتیم به وجود نمی آمد.

 

گیلانی مشکل تعیین زمان برای ایجاد کابینه و وعده به مردم را دردسرساز دانشته ادامه داد: مشکل بعدی این بود که رییس جمهور برای تشکیل کابینه چهل و پنج روز تاریخ معین کرده بود که تا به حال هشتاد و یک روز می گذرد و کابینه اعلام نشده است.

 

این آگاه امور سیاسی از آماده بودن تیم داکتر عبدالله خبر داده گفت: داکتر عبدالله بارها گفته است که من برای تشکیل کابینه مشکلی ندارم من وزیران خود رامشخص کردم و هر لحظه که از من بخواهند آنها را معرفی خواهم کرد اما این داکتر اشرف غنی است که می گوید من قدری مهلت می خواهم تا مشکلات خانگی خود را حل کنم. گمان می رود که داکتر غنی با وعده های زیادی که به دیگران داده انست و حال با کرسی های کم تحقق آن وعده ها سخت است.

 

وی از تعیین مهلت توسط رییس جمهور برای انجام کارها انتقاد کرده و عنوان کرد: اوضاع افغانستان طوری است که نباید برای انجام کارها تاریخ تعیین کند. ما مشکلات داخلی، مشکلات خارجی، مشکلات سرحدات و جنگ داریم. بیشتر از این که وزیران مهم باشند والی ها مهم هستند چرا که در ولایات افغانستان جنگ است. آنها هستند که باید زودتر تعیین شوند تا مشکلات خود را بفهمند و برای حل آن اقدام کنند.

 

گیلانی به مردم اطمینان داد که بین رییس جمهور و رییس اجرایی اختلاف مهمی وجود ندارد: اگر چنین اختلافاتی وجود می داشت، این حکومت باقی نمی ماند. این اختلافات بین طرفداران و افراد دو تیم است که هر کدام می خواهند سهم بیشتری در وزارتخانه ها داشته باشند و دو رهبر را تحت فشار قرار می دهند.

 

این عضو پیشین مجلس با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی کشور عنوان کرد: در حال حاضر مهم ترین پستی که باید رییس آن تعیین شود ریاست امنیت است چرا که اوضاع امنیتی به شدت وخیم است.

 

گیلانی از یک راز پرداه برداشته اضافه کرد: به خواسته آمریکا رییس امنیت باید یکسال دیگر در پست خود باقی بماند. هر دو رهبر هم بر سر این موضوع توافق دارند. چرا که از نظر آنها این شخص در کارکرد خود موفق بوده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار