افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 31 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

تعیین ملا اخترمحمد منصور به حیث رهبر طالبان

ملا اخترمحمد منصور از چهره های مهم گروه طالبان بوده و گفته شده است که هیات طالبان را برای گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان نیز وی تعیین کرده بود.

 

پس از نشر خبر مرگ ملا محمد رهبر طالبان مسلح، این گروه ملا اخترمحمد منصور را رهبر خود برگزید.

 

آژانس خبری رویترز به نقل دو قوماندان ارشد طالبان که در نشست انتخاب ملا منصور حاضربوده اند گفته است که این نشست در بیرون از شهر کویته برگزار شده بود.

 

یکی از این قوماندانان روز گذشته به آژانس خبری رویترز گفت، ملا اخترمحمد منصور به اتفاق آرا به حیث رهبر طالبان مسلح انتخاب شده است.

 

رویترز همچنان گفته است که گروهء طالبان به زودی اعلامیه یی را نیز دراین مورد به نشر خواهند رساند.

 

ملا اخترمحمد منصور از چهره های مهم گروه طالبان بوده و گفته شده است که هیات طالبان را برای گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان نیز وی تعیین کرده بود.

 

خبر انتخاب ملا اخترمحمد منصور به حیث رهبر طالبان در حالی نشر می شود که حکومت افغانستان روز چهارشنبه تایید کرد که ملا محمد عمر رهبر طالبان افغان درگذشته است.

 

مقامات افغان گفته اند که ملا محمد عمر در سال 2013 میلادی در یک شفاخانه در کراچی پاکستان به گونه مرموز وفات کرده است.

 

ذبیح الله مجاهدکه خودرا سخنگوی طالبان معرفی می کند در یک اعلامیه به نماینده گی از شورای رهبری طالبان نیز خبر مرگ ملا محمد عمر را تایید کرد.

 

در اعلامیهء طالبان آمده است که ملا محمد عمر در 14 سال گذشته افغانستان را ترک نکرده بود و در اثر یک بیماری وفات کرده است.

 

پیش از این گفته شده بود که ممکن است ملا محمد یعقوب پسر بزرگ ملا محمد عمر از سوی طالبان به حیث جانشین پدرش تعیین شود.

 

درعین حال یک منبع حکومت افغانستان که نخواست از او نام گرفته شود گفته است که ملا اخترمحمد منصور روابطنزدیک با پاکستان دارد و با ملا محمد عمر اختلافاتی زیاد داشت.

 

این منبع ابراز داشته است که ملا اخترمحمد منصور تحت تاثیراستخبارات پاکستان بوده و حتی با ملا عبدالقیوم ذاکر که یکی از چهره های مهم نظامی طالبان شمرده می شود نیز اختلافات جدی دارد.

 

همین منبع حکومت افغانستان می گوید که حتی ملا ذاکر حدود هفت پیش طی یک نامه به طالبان گفته است که ملا منصور به اشاره پنجابی ها عمل می کند و برخی از مقامات مهم طالبان به اشاره وی از سوی پاکستان زندانی و حتی کشته شده اند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار