افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

تعیین ضرب الاجل برای وزرای صحت عامه و معارف

وزرای صحت عامه و معارف افغانستان پس از آن مورد انتقاد وکلای ولسی جرگه کشور قرار گرفتند که با وجود بیکاری روز افزون، هزاران پُست در وزارت‌های مربوطه‌شان خالی است.

اعضای ولسی جرگه روز گذشته وزرای صحت عامه، معارف و رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی را در نشست استجوابیه این جرگه فراخواند تا در مورد خالی بودن پست‌های حکومتی وضاحت بدهند.

پس از انتقادات و نگرانی‌های وکلا، نعمت الله غفاری معاون دوم ولسی جرگه که ریاست نشست را نیز به عهده داشت از وزرای معارف و صحت عامه خواست تا ماه جوزا تمامی پُست‌های خالی در این وزارت‌ها را با گماشتن افراد کارا و شایسته پر کنند:

” وزرای محترم ما پس از دو ماه گزارش میخواهیم، امیدواریم که تا آن زمان جای خالی در آن وزارت نمانده باشد به جز موارد که امکان دارد معذرت معقول و قانونی وجود داشته باشد در غیر آن بست‌های خالی اعلام شود و تمامی‌اش با افراد شایسته پر شود. “

وزیر صحت عامه افغانستان گفت: از میان حدود دو هزار پُست خالی در این وزارت توانسته اند که در ۱۵۰۰ آن افراد را استخدام کنند و افزود که بقیه پُست‌ها بر میگردد به خانم ها.

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف و فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان پس از آن مورد استجواب ولسی جرگه قرار گرفتند که چندی قبل کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، گفت که ۲۵ هزار پُست حکومتی در کشور خالی است که بیشتر آن به وزارت معارف و صحت عامه مربوط می شود.

این در حالست که ده‌ها هزار جوان افغان از بیکاری رنج میبرند و شمار آنان از موجودیت فساد اداری حین گماشتن افراد در پست‌های خالی شکایت می کنند.

در این حال اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف افغانستان می گوید از شش ماه به اینسو از میان ۱۳ هزار پُست خالی این وزارت در حدود دوهزار آن افراد استخدام شده است اما افزود که در مناطق دور دست هنوز هم این مشکل پا برجاست:

” از خود ولایت و منطقه هر کس که حاضر باشد برود امتحان بدهد ولی کسی حاضر نمی شود بخاطر ۳۰ یا ۵۰ درصد که دولت امتیاز برای‌شان میدهد علاوه از معاش‌اش ۳۰ الی ۵۰ دصد معاش امتیازی داده می شود که در ولایات برود این بست‌ها همه پر شود ولی کسی حاضر نمی شود. “

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف افغانستان می گوید از شش ماه به اینسو از میان ۱۳ هزار پُست خالی این وزارت در حدود دوهزار آن افراد استخدام شده است.

آقای بلخی گفت که برای پر ساختن پُست‌های خالی میتوانند اجیر استخدام کنند که به گفته وی در این صورت کیفیت کار در ادارت مربوط زیر سوال میرود.

در این حال وزیر صحت عامه افغانستان در این نشست گفت که از میان حدود دو هزار پُست خالی در این وزارت توانسته اند که در ۱۵۰۰ آن افراد را استخدام کنند و افزود که بقیه پُست‌ها بر میگردد به خانم ها.

با این همه وکلا شکایت دارند که در استخدام افراد در وزارت خانه‌ها به جای شایسته سالاری به موضوعات سیاسی، رشوت گرفتن و مسایل سمتی و قومی و برخی مسایل دیگر توجه میشود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار