افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تعویق تا به کی؟/سرانجام نامعلوم تذکره های الکترونیکی

انتخابات پارلمانی، کمک های جامعه جهانی، توشیح قانون ثبت احوال نفوس، باورمندی مردم ملکی به روند انتخابات و ممانعت از تکرار تجربیات تلخ گذشته اعم از تقلب و تخطی و تخلف همه و همه در گروی توزیع تذکره های الکترونیکی است که هنوز نیامده است و تا اطلاع ثانوی نخواهد آمد.

 

درحالی که ماه ها و ماه ها برای تنظیم، تصویب، اصلاح، توشیح و توزیع تذکره های الکترونیک وقت صرف شد و چانه زنی ها و درگیری های بسیاری بر سر واژگان و سیستم ثبت هویت مردم ملکی و اتباع افغانستانی رخ داد؛ این پروسه ی ملی نیمه کاره رها شد.

 

برکناری کارکنان اداره ی توزیع شناسنامه های برقی، همچون شوک فشار قوی ای بود که بر پیکر جامعه فرود آمد و برای چندمین بار پیاپی به این روند دست و پا شکسته و کند و از هم گسسته دستور ایست و توقف داد.

درحالی که این امر از مهمترین و حایز اهمیت ترین مسایل عمومی و اجتماعی افغانستان امروز به شمار می رود و می بایست در دستور کار عاجل نهادهای ذی ربط قرار بگیرد؛ اما در دستگاه بروکراسی و پیچ و خم های زاید حکومتی گیر کرده است و امیدها برای بهبود شفافیت انتخاباتی را به یأس بدل می کند.

از ابتدا نیز نحوه ی گزینش و روی کار آمدن کارکنان و روسای اداره ی توزیع شناسنامه های برقی مورد ابهام و انتقاد بسیاری از نهادهای مدنی و دست اندرکاران ثبت نفوس بود اما برکناری ناگهانی و نابهنگام کارمندان نه تنها راه به جایی نمی برد که گرهی بر گره های کور دیگر می افزاید.

 

در همین حال همچنان برگزاری انتخابات تاریخ گذشته ی مجلس نمایندگان تا اطلاع ثانوی و زمان نامعلوم توزیع تذکره های الکترونیک به تعویق می افتد و پارلمان نامشروع با وکلای منقضی شده و تاریخ مصرف گذشته ی خود بر سر کار است و از خزانه ی ملی ارتزاق می کند.

 

همچنان که با فقدان انتخابات به موقع و شفاف، باورمندی و اشتراک مردم ملکی رنگ می بازد و زمینه ی تکرار تخلفات و تقلب ها و تخطی ها را فراهم می سازد؛ کمک های بین المللی و توشیح قانون ثبت نفوس نیز در هوا معلق مانده است و ضمانت اجرایی هم ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار