افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

تعهد قرضداران کابل بانک به پرداخت ٤٠٠ ميليون دالر!

نور الله دلاوری، رئیس جدید بانک مرکزی افغانستان اعلام نمود که قرضداران کابل بانک به پرداخت 400 میلیون دالر تعهد کرده اند.

وی این مطلب را روز چهارشنبه دريک نشست خبرى بیان کرد و افزود افراد مختلف درحدود 850 ميليون دالر را به شکل غير قانونى، از کابل بانک قرض گرفته بودند که به صورت مجموعى تا حال 74 ميليون دالر از آن بدست آمده است.

وى همچنان گفت که قرضداران این بانک به ارزش 400 ميليون دالر تعهد نموده اند که اين پول را دوباره مسترد مى کنند.

به گفته دلاوری، ملکيت هاى خريدارى شده توسط قرضه هایی که به شکل غير قانونى ازکابل بانک گرفته شده بود، 20 فيصد مجموع قرضه هاى اين بانک را تشکيل مى دهد.

وى همچنین اظهار داشت: منابع ٨٠ فيصد قرضه هاى اخذ شده ازکابل بانک روشن گرديده اند و مطمئن هستيم که اين مقدار بدست مى آيد، 20 فيصد ديگر آن تا حال نامعلوم نيست؛ ولى ما در تلاش آن هستيم.

کابل بانک سال گذشته به دليل قرضه هاى غير قانونى و برخى مشکلات ديگر مالى با بحران روبرو شد.در پی آن؛ صندوق وجهی بین‌المللی کمک‌هایش را به افغانستان به حالت تعلیق درآورد تا زمانی‌که مطمئن شود حکومت افغانستان در مورد قضیه کابل‌بانک با جدیت عمل می‌کند.

براساس گزاشاتی که پیش از این از رسانه ها نشر گردید شيرخان فرنود ٥٠٤ ميليون دالر ، خليل الله فيروزى ٦٦،٩ ميليون دالر ، محمد حسين فهيم ٧٨ ميليون دالر ، محمود کرزى ٢٢ ميليون دالر ، گلبهار حبيبى ٣٩،٧ ميليون دالر ، عبدالغفار داوى ٣٧ ميليون دالر ، حاجى محمد ابراهيم رئيس شرکت هېوادوال ٩ ميليون دالر ، صوفى نثار ١٤ ميليون دالر و طاهر ظاهر ١١ ميليون دالر امريکايى قرض گرفته بودند.

از سویی هم آقای دلاوری از وارد شدن بانک نوتهای جعلی در بازارهای کشور ابراز نگرانی کرده گفت با انکه سه ماه پیش برخی افراد متهم به عرضه کردن این پولها در کشور بازداشت شده ولی نیروهای امنیتی مکلف اند تا جلو ورود پولهای جعلی به کشور را بگیرند.

با این وجود مرکزعدلی وقضایی مبارزه علیه موادمخدر بیش از ۱۷۰ هزار دالر، ۵ میلیون افغانی و۲۰ میلیون کلدار پاکستانی را که ازسال ۱۳۸۴ تا شش ماه نخست سال جاری از نزد برخی قاچاقیان بزرگ مواد مخدر بدست آورده بود که پس از حکم محمکه به بانک مرکزی سپرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار