افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تعهد سفیر دنمارک مبنی بر مساعدت مالی این کشور با افغانستان

سفیر دنمارک در افغانستان روز گذشته در یک نشست مشترک با وزیر معارف افغانستان، تاکید ورزید که کشورش به ادامه همکاری ها در بخش آموزش و پرورش با این کشور، متعهد می ماند.
کمک های دنمارک به وزارت معارف افغانستان از سیزده سال بدینسو ادامه داشته است و این کشور میخواهد تا سه سال آینده نیز کمک هایش را به گونه مستقیم به این وزارت ادامه دهد.

اولفه ولفیکل، سفیر دنمارک در افغانستان روز گذشته در یک نشست مشترک با وزیر معارف افغانستان، تاکید ورزید که کشورش به ادامه همکاری ها در بخش آموزش و پرورش با این کشور، متعهد می ماند:

” کشور شاهی دنمارک در آینده کمک های مالی خود را برای بخش معارف افغانستان، از طریق بانک جهانی ادامه خواهد داد؛ اما ۵۵ میلیون دالر که در سه سال آینده به این وزارت کمک میشود، به گونه مستقیم خواهد بود. “

به گفته وزیر معارف افغانستان، نمارک پس از امریکا و کانادا بزرگترین حمایت کننده بخش آموزش و پرورش افغانستان بوده است و از سال ۲۰۰۳ میلادی تا کنون ۱۴۹٫۵ میلیون دالر به این وزارت به گونه مستقیم کمک کرده است.

وزارت معارف میگوید که این کشور در ساخت مکاتب، مدارس دینی، بلند رفتن ظرفیت ها در این وزارت و آسان سازی سیستم آموزش دهی از طریق تکنالوژی معلوماتی در چند سال گذشته، نقش مهمی داشته است.

روز گذشته وزارت معارف سه نمایشگاه آموزشی را نیز در این وزارت افتتاح کرد.

در این نمایشگاه ها، بیست میلیون جلد کتاب درسی که به تازه گی به چاب رسیده است، تجهیزات تکنالوژی معلوماتی و سیستم ستی لایت در ده ها غرفه به نمایش گذاشته شده بود.

وزارت معارف افغانستان میگوید که هدف از برگزاری این نمایشگاه ها آسان سازی سیستم آموزش و پرورش است و این وزارت در نظر دارد تا ۵۰ میلیون جلد کتاب درسی دیگر را نیز برای دسترسی بیشتر شاگردان مکاتب، به چاپ برساند.

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف افغانستان میگوید تمامی این تلاش ها نیاز به کمک های جهانی دارد.

آقای بلخی میگوید کمک های که به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر در حکومت پیشین از سوی برخی کشورها تعهد شده بود، به تازه گی در اختیار این وزارت قرار گرفته است و در عملی سازی برنامه های تازه در زمینه آموزش بهتر هزینه خواهد شد:

” ساخت مراکز آموزشی تعلیمات عمومی، اسلامی، تربیه معلم، تعلیمات تخنیکی و مسلکی، تربیه کودکان و تهیه کردن میز و چوکی برای مکاتب. این کمک ها سهمی بزرگی را در راستای انکشاف منابع بشری افغانستان دارد و راه را برای آموزش و پرورش بهتر برای اولاد وطن باز نموده است. “

در کنار این، برگزاری نشست ها با مسئولان معارف و استادان از طریق ستی لایت برنامه های تازه وزارت معارف افغانستان است که هدف آن بهتر سازی آموزش برای شاگردان مکاتب گفته شده است.

وزارت معارف افغانستان در حالی از تلاش ها برای آسان سازی دسترسی متعلمین و استادان مکاتب به آموزش و پرورش سخن میزند که هم اکنون، به گفته این وزارت حدود ۷۰۰ مکتب در سراسر کشور به علت نا امنی ها بسته است.

با این همه ایمل مرجان معین وزارت مخاربرات و تکنالوژی معلوماتی میگوید تلاش ها برای بهتر شدن سیستم آموزش در کشور از سوی این وزارت نیز ادامه میدهد و در چند سال آینده، تمامی سیستم معارف افغانستان الکترونیکی خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار