افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 2 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

تعهد برای اصلاحات نباید سیاسی و سلیقه ای باشد

مشخص است زمانی که ما انتخابات را از یک پروسه سلیقه ای بیرون می سازیم و به یک برنامه ملی، اجتماعی به عنوان حق شهروندی تطبیق می کنیم برخی گروه ها نفعی نخواهند برد و برای آنان خوشایند نیست که اصلاحات به وجود آید.

 

در انتخابات گذشته که مملو از تقلب بود نیز اگر سیستم انتخابات درست می بود کسانی که در راس تصمیم گیرنده بودند تغییری را نمتوانستند وارد کنند.

 

پس از ماه ها جنجال بر سر کارکرد کمیسیون های انتخاباتی و ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی بلاخره این کمیسیون کارعملی خود را آغاز کرد. ظاهرا سران حکومتی نیز از ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی خشنود هستند هر چند مشخص نیست که این کمیسیون چگونه با اختلاف سلیقه ها مواجه خواهد شد.

 

گفته می شود پیشنهاد تعدیل قوانین انتخاباتی و قانون تشکیل و صلاحیت کمیسیون‌های انتخاباتی و بررسی ساختارها و ظرفیت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی از کارهای اصلی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی است. کمیسیونی که موافقان آن را تنها راه نجات از بحران و مخالفان آن را خلاف قانون می دانند.

 

شکریه بارکزی نماینده مردم در خانه ملت در برنامه فراخبر عنوان کرد که تعهد برای اصلاحات نباید سیاسی و سلیقه ای باشد و افزود: مشخص است زمانی که ما انتخابات را از یک پروسه سلیقه ای بیرون می سازیم و به یک برنامه ملی، اجتماعی به عنوان حق شهروندی تطبیق می کنیم برخی گروه ها نفعی نخواهند برد و برای آنان خوشایند نیست که اصلاحات به وجود آید. امیدوارم اعضای کمیسیون بتوانند صرف نظر از دیدگاه های سیاسی و اختلافات سیاسی، طرحی جامع را برای مردم و دولت افغانستان ارایه کنند.

 

وی گفت: در قدم اول مطابق به فرمان رییس جمهور کمیسیون باید قبل از این که دوباره تعطیلات شورای ملی به پایان برسد تعدیل یا تغییر در انتخابات را که شامل معرفی سیستم انتخابات، چگونگی کمیسیون های انتخاباتی و شکل و شیوه برگزاری است، آغاز کند. این شروع کار بسیار دشوار است به این دلیل که خود متن قانون دوباره تعدیل می شود به یک فرمان تقنینی که تاخیر بیشتر در آن زیان بار خواهد بود.

 

بانو بارکزی در رابطه با این که این کمیسیون می تواند طرح جامعی ارایه دهد گفت: هنوز افرادی هستند که آشنایی با قانون گذاری، متن قوانین و روند انتخابات دارند و می توانند نظریاتی ارایه دهند که سازنده باشد اما مهم متنی است که رییس جمهور به عنوان فرمان تقنینی برای انتخابات پارلمانی و مردم افغانستان پیش کش می کند هرچند کار اساسی روی میز این کمیسیون هست و نباید بگذاریم روند انتخابات به یک پروسه منبع مالی برای رای دهنده، رای گیرنده و دولت مبدل شود و امیدوارم که کمیسیون قربانی اختلاف دیدگاه نشود زیرا وقتی برخوردها سلیقه ای و شخصی صورت بگیرد تمام مردم افغانستان تاوان پس خواهند داد.

 

شکریه بارکزی وجود تعهد سیاسی درانتخابات را یک نیاز دانست و گفت: در حال حاضر تعهد سیاسی وجود ندارد به دلیل آن که هرچقد آب آلوده باشد ماهی گرفتن برای کسانی که نفوذ ندارند و مردم همراه شان نیست راحت تر است. کار کمیسیون بی طرفانه خواهد بود اما مهم تفاوت دیدگاه است و به همین دلیل فکر می کنم که تعهد سیاسی کم رنگ است.

 

وی در ادامه گفت: گروهی بر این باورند که تنها با تغییر آوردن در افراد در رهبری کمیسیون ها و یا در سطح اجرایی کمیسیون های انتخاباتی می توانند اصلاحات را بیاورند اما سیستم باید اصلاح شود. به این دلیل این که شما هر چه قدر افراد خوب را بیاورید اما سیستم، سیستم غلط باشد نمی شود. در انتخابات گذشته که مملو از تقلب بود نیز اگر سیستم انتخابات درست می بود کسانی که در راس تصمیم گیرنده بودند تغییری را نمتوانستند وارد کنند. در حقیقت مداخلات اخیری که در پروسه انتخابات صورت گرفت اعتماد مردم را کمرنگ کرد.

 

نماینده مردم در خانه ملت در مورد کارگزاران فعلی کمیسیون های انتخاباتی افزود: اعضای فعلی هر دو کمیسیون برگزاری انتخابات و شکایت انتخاباتی مشروعیت قانونی خود را در مطابقت به قانون قبلی انتخابات دارند و تا زمانی که فرمان جدید در مورد چگونگی ایجاد کمیسیون انتخابات و قانون انتخابات وارد نشود این افراد مسوول هستند.

 

بر باور وی کار کارمندان فعلی ادامه دارد زیرا کمیسیونی که ایجاد شده است موقت است و کسی نمی تواند صلاحیت و موقف افرادی که توسط رییس جمهور در مطابق به قانون اساسی و قانون انتخابات موظف شده اند را بگیرد.

 

بانو بارکزی کمیسیون اصلاحات را تعهد ملی و یک ضرورت برای کشور دانست چرا که طی سال های گذشته هر انتخاباتی که برگزار شده است از دفعه قبل آن پر تقلب تر بوده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار