افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 6 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تعلیق مساعدت مالی بین المللی به شورای عالی صلح

شورای عالی صلح افغانستان میگوید که شماری از کننده گان برجسته بین المللی کمک های مالی شان را از آغاز سال نو به این سو به حالت تعلیق در آورده اند.

اداره توسعه ای ایالات متحده امریکا و دولت بریتانیا از جمله کمک کننده گان مطرحی استند که همکاری های مالی شان را به این شورا به علت نبود رییس در راس این شورا و مشکلات های موجود در دارالانشای این شورا قطع کرده اند.

اسماعیل قاسمیار مشاور بین المللی شورای صلح در این باره گفته است:”حقیقت موضوع این است که از یک سال به این سو شورای عالی صلح رییس نداشته است و همچنان در بخش دارالانشای شورا هم مشکلات وجود داشت و یک تعداد از کمک کننده گان ما شرط گذاشتند تا زمانی که این مشکلات حل نشود کمک های شان به به حالت تعلیق در می آورند.”

این گفته ها در حالی مطرح میگردد که گزارش های وجود دارد که حکومت تصمیم گرفته تا سید احمد گیلانی را به حیث رییس جدید این شورا انتخاب نماید.

اما شماری از آگاهان فعالیت های شورای صلح را در راستای برقراری صلح و ثبات در کشور بی نتیجه میدانند.

غلام فاروق مجروح نماینده مردم هرات در مجلس نماینده گان گفته است:”حکومت گذشته خودش میدانست که اساس شورایی بنام صلح یک برنامه ناکام است و کدام مفادی ندارد، اما چون می خواست صلح خواهی اش را نشان بدهد این شورا را تشکیل داد.”

در همین حال، شماری از مقام های شورای ملی از جامعه جهانی میخواهند تا افغانستان را در راستای تامین صلح و ثبات دائمی در کشور صادقانه همکاری نماید.

محمد آصف صدیقی، نائب دوم مجلس سنا در این رابطه گفت:”ما از اینها (جامعه جهانی) میخواهیم که به خواست صلح خواهی ما پاسخ جدی بدهد. تنها در روی کاغذ نماند و عملی شود.”

این در حالیست که آماده گی ها برای برگذاری سومین نشست چهارجانبه افغانستان-پاکستان-امریکا-چین در اسلام آباد گرفته شده است، اما شورای صلح میگوید که یک نشست کشورهای اسلامی نیز در باره روند صلح افغانستان به آینده نزدیک در شهر جده عربستان دائر خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار