افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

تعریف نادرست از دشمن داریم

رییس جمهور وقتی پیروز است که همزمان با اینکه پروسه صلح را پیش می برد نیروی نظامی مسلح و قوی داشته باشد تا همانطور که دشمن را مجاب به صلح می کند آن را از بین هم ببرد.

 

اخیراً میزان حملات مخالفان مسلح در سراسر کشور به ویژه در پایتخت، افزایش یافته است. نزدیک به هزار تن در این حملات جان خود را از دست دادند. رییس جمهور این عملیات را غیر انسانی خوانده و می گوید که از این پس دنبال راه حل اساسی برای نا امنی ها هستیم. اگر کسانی با اعمال تروریستی می خواهند که ما از صلح دست برداریم هیچ وقت تسلیم ترور نمی شویم. وی از تمام شهروندان کشور خواست که متحدانه ضد اعمال تروریستی در کشور صدای خود را بلند کنند و منتظر صلحی پایدار باشند.

 

جنرال خدایداد آگاه امور نظامی در برنامه «پس از خبر» گفت: بیشتر از سی و شش سال است که در افغانستان جنگ است. به عناوین مختلف جنگ ادامه دارد. جنگ در افغانستان جنگ استخباراتی است، در مقابل جنگ استخباراتی مقابله استخباراتی نیاز است، نیروهای مخصوص و تدابیر امنیتی جدی نیاز است. مردم در این جنگ بسیار مهم هستند، مردم یک کشور می توانند از جنگ، تلفات آن، عوارض آن، ضربه های آن جلوگیری کنند. متاسفانه ما در افغانستان اردوی ملی نوپایی داریم و نتوانسته است در برابر جنگهای استخباراتی که در کشور جریان دارد مقابله مثبت کند.

 

وی دولت موظف به ارایه تعریفی درست از دشمن دانسته ابراز داشت: در شرایط کنونی حکومت افغانستان باید در مقابل نام امنی ها تدابیر داشته باشد و پیش بین باشد، آمادگی بگیرد و امکانات لازم را فراهم کند. دشمن را همانگونه که هست تعریف کند.

 

وزیر پیشین مبارزه با مواد مخدر، عدم شناخت درست از دشمن را جبران ناپذیر توصیف کرده افزود: وقتی ما دشمن را عمیق نشناسیم به کشور وارد می شود و این حملات را انجام می دهد و این ضعف تعلیم و تربیت نیروهای مسلح ما را نشان می دهد، ضعف کشف استخبارات را نشان می دهد و نشان دهنده همکاری اشخاصی است که در اطراف کابل به کشور خیانت می کنند و انتحارگران را حمایت می کنند. همه این ضعف ها هم در نتیجه عدم تعریف درست از دشمن توسط حکومت است. در صورت تعریف نکردن درست از دشمن پروسه صلح ناموفق می ماند.

 

جنرال خدای داد برنابود سازی مخالفان مسلح تاکید کرده ادامه داد: رییس جمهور وقتی پیروز است که همزمان با اینکه پروسه صلح را پیش می برد نیروی نظامی مسلح و قوی داشته باشد تا همانطور که دشمن را مجاب به صلح می کند آن را از بین هم ببرد.

 

وی یکی از رموز موفقیت را جای دادن نیروهای نفوذی در میان دشمن دانسته گفت: عده ای می گویند که رییس جمهور گفتگوی مخفیانه با دشمن دارد. رییس جمهور استراتژی امنیتی مشخصی در بخش دفاعی خود برای صلح دارد. برای جنگ استخباراتی باید در اردوی ملی استخبارات وجود داشته باشد. استخبارات همیشه کار مخفی می کند. همیشه در بین دشمن و در عمق آن می رود. این وظیفه همه مردم و در راس وظیفه رییس جمهور است که نفوذی های داخلی خود را در بین دشمن جای دهد و آن را به انواعی از تاکتیک ها مجبور سازد که به پروسه صلح افغانستان بپیوندد.

 

جنرال خدایداد در پایان، رییس جمهور را فردی کوشا برای تامین صلح در افغانستان دانسته اضافه کرد: رییس جمهور تمرکز زیادی بر روی نیروهای امنیتی و نیروهای مسلح افغانستان دارد و تلاش می کند که پروسه صلح در افغانستان کامیاب شود و با فساد اداری نیز در حال مبارزه جدی است. امیدوار هستم که رییس جمهور صلح را بیاورد و قوه ی مسلح افغانستان را خودکفا کند چرا که نیروی مسلح افغانستان می تواند از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان دفاع کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار