- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

تعداد شهدای روز گذشته کابل به 18 تن رسید

انتحاری کابل [1]

تعداد شهدای گردهمایی پیروان عطامحمد نور در انتحاری شمال شهر کابل به 18 تن رسید.

عطا محمد نور با نشر اعلامیه ای فسبوکی عاملان این رویداد دشمنان و حلقات معین در درون نظام دانست.

منابع امنیتی می گویند که در نتیجۀ حملۀ انتحاری در منطقۀ لب جر خیرخانه در شهر کابل، دست کم هشت پولیس و ده فرد ملکی جان باختند.

مهاجم انتحاری یک گردهمایی را که به حمایت از عطا محمد نور، والی بلخ در هوتل قصر نوین در چهار راهی لب جر برگزار شده بود، هدف قرار داد.

وزارت امور داخله می گوید که فرد انتحاری پیاده بود و پیش از رسیدن به داخل هوتل، با نیروهای امنیتی درگیر شد و خودش را منفجر ساخت.

ویس احمد برمک، سرپرست وزارت داخله می گوید: بازهم پیام ما به مخالفان این است که دست از این کارها بردارند و از کارهای خود نادم شوند.

به گفتۀ گواهان، این رویداد هنگامی رخ داده است که اشتراک کننده گان این گردهمایی از هوتل بیرون می شدند.

بسیاری از زخمیان این رویداد، به شفاخانۀ وزیرمحمد اکبرخان آورده شده اند. داکتران در این شفاخانه می گویند که تمامی زخمیان از افراد ملکی استند.

شماری از این زخمیان، زیر مراقبت های جدی قرار دارند.

در این میان، حسین نظری، خبرنگار تلویزیون راه فردا نیز شهید شده است.

واکنش ها به این حمله:

ارگ ریاست جمهوری با فرستادن یک خبرنامه به رسانه ها، این حمله را نکوهش کرده است و می کند و می گوید که هدف قراردادن گردهمایی های مدنی، مساجد، تکایا و اماکن عمومی در مغایرت با ارزش های اسلامی و انسانی قرار دارد.

در ادامه خبرنامه آمده است: حکومت افغانستان همواره از آزادی ها و تجمعات مدنی حمایت کرده و تاکید می نماید که دشمنان افغانستان با راه اندازی این چنین علمکردهای تروریستی نمی توانند مانع رسیدن مردم ما به آزادی های مدنی و سایر ارزش های دموکراسی شوند.

در همین حال، هیئت معاونیت سازمان ملل (یوناما) نیز این حمله را نکوهش کرده است و آن را نقض جدی قانون بین المللی خوانده است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژۀ سرمنشی ملل متحد برای افغانستان می گوید: افغانستان با شمار زیادی چالش روبرو است و شمار زیادی از افغان ها مشتاق صلح هستند، این حملات قابل توجیه نیست. بدون استثنا، استفاده از سلاح های انفجاری در مناطقی که ملکیان زنده گی می کنند باید متوقف گردد.

یوناما، از تمامی طرف های درگیر در افغانستان خواسته است که به ملکیان آسیب نرسانند و به تعهدات خود در مطابقت با قانون بین المللی بشر دوستانه پای بند باشند.

در همین حال، عطا محمد نور، والی بلخ نیز در یک پیام ویدیویی، این حمله را توطیه خوانده است و تأکید کرده است که شماری از چهره ها از داخل کابل در این حمله دست دارند.

ریاست اجراییه با نشر اعلامیه مطبوعاتی در واشینگتن اظهار داشت که داعش در سایه طالبان فعالیت می‌کند و برخورد ما با تحریک طالبان پاکستان و سایر تروریست‌ها یکسان است. ما علیه تمام تروریست‌ها می‌جنگیم و از نظر ما تروریست خوب و بد برای ما وجود ندارد.

گروه تروریستی داعش با نشر اعلامیه ای مسؤولیت این انفجار را به عهده گرفته است.

شماری از مردم در صفحات اجتماعی با اعتراض گسترده ای این انتحاری را به دولت نسبت داده اند و اظهار داشته اند مخالفین حکومتی به نام داعش کشته می شوند.

این دومین حمله انتحاری به جمعیت اسلامی در کابل در سال جاری است. به روز سیزده هم ماه جوزا نیز در جریان مراسم خاک سپاری سالم ایزدیار، فرزند محمد علم ایزدیار معاون نخست مشرانوجرگه و یکی از اعضای جمعیت اسلامی یک حمله انتحاری جان شش تن را گرفت.