افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه 2 -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

تعدادی از زندانیان محبس پلچرخی دست به اعتصاب غذایی زده اند

 

 

برخی از زندانیان در زندان پلچرخی کابل می گویند که آنها با مشکلات مختلف روبرو اند.

برخی از زندانیان در بلاک شش این زندان هم چنان می گویند که آنان دست به اعتصاب غذایی زده اند.

برخی از زندانیان پلچرخی کابل که تلیفونی با رادیو آزادی تماس گرفته اند، می گویند که شرایط زنده گی شان دشوار بوده و در وضعیت بد قرار دارند.

این زندانیان از کمیته ی بین المللی صلیب سرخ، کمسیون حقوق بشر می خواهند تا به مشکلات آنها رسیده گی کنند.

تعدادی از زندانیان بلاک شش زندان پلچرخی کابل به رادیو آزادی گفتند که از چند روز بدین سو صدها زندانی بلاک شش دست به اعتصاب غذایی زده اند و ده ها تن آنها دهن های شان را دوخته اند:

« نام من عبدالله است و در بلاک شش زندان پلچرخی زندانی هستم، ما صد ها زندانی سیاسی که هشت صد نفر هستیم از دو روز بدین سو اعتصاب غذایی کرده ایم.
شرایط را بر ما کاملاً محدود کرده اند، قرآن شریف و کتاب های دینی را به ما نمی دهند، مواد غذایی کافی نداریم.»

« نام من نقیب الله است و از بلاک شش زندان پلچرخی صحبت می کنم، ما زندانی ها همه اعتصاب غذایی کرده ایم، محدودیت های شدید را بر ما وضع کرده اند، در اختیار ما کتاب و قران شریف را نمی گذارند از تعلیم بدور مانده ایم.»

« نام من احسان الله است و از بلاک شش زندان پلچرخی صحبت می کنم، قران کریم را نزد ما نمی گذارند، لباس مناسب نداریم، تشناب ها در داخل اتاق اند، بر ما محدودیت های زیاد را وضع کرده اند، در هر اتاق که گنجایش بسیار کم دارد، بیست تن را زندانی ساخته اند.»

رادیو آزادی تلاش کرد تا طبق خواسته این زندانیان مشکلات شان را با کمیته ی صلیب سرخ و کمسیون حقوق بشر در میان بگذارد.

موفق نشدیم نظر کمسیون مستقل حقوق بشر را در این مورد داشته باشیم و اما مسوولین کمیته ی صلیب سرخ در صحبت با رادیو آزادی فقط گفتند که در این مورد تحقیق خواهند کرد.

معاون دوم ولسی جرگه ی افغانستان می گوید که از اعتصاب غذایی زندانیان بلاک شش زندان پلچرخی به آنها اطلاع رسیده است.

نعمت الله غفاری به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که به زودی یک هیات از سوی آنان به زندان پلچرخی خواهد رفت و با زندانیان از نزدیک در مورد مشکلات شان صحبت می کند:

« متاسفانه آنچه را وکلا در تماس تلیفونی لحظات پیش برایم اطلاع دادند، این بود که تعدادی از محبوسین به اعتصاب غذایی دست زده اند و عده ی از آنها لب های شان را دوخته اند، مشکلات در زندان وجود دارند، زندانیان برق، آب و مواد خوراکی مناسب ندارند.
فکر می کنم در هر حالتی که باشد، باید هیاتی به آنجا فرستاده شود تا وضعیت زندانیان را بررسی نموده و در صورتی که واقعاً مشکلات وجود داشته باشد باید اصلاح گردد.»

در حالی که برخی از زندانیان زندان پلچرخی کابل می گویند، از چند روز به این سو اعتصاب غذایی کرده اند، اما جنرال خان محمد خان قوماندان این زندان در صحبت با رادیو آزادی گفت که زندانیان اعتصاب غذایی نکرده اند.

او هم چنان ادعا هایی را رد کرد که گویا زندانیان با مشکلات مواجه اند.

به گفتهء قوماندان زندان پلچرخی کابل، برخی از زندانیان تقاضا های نادرست دارند و تلاش می کنند به نا حق صدای اعتراض بلند کنند و از آن به نفع شان استفاده نمایند:

« بر علاوه ی اینکه قرآن شریف در اختیار شان است، اکثر کتاب های دیگر ساینسی نیز در اختیار شان است، از وضعیت خوب معیشتی برخوردار اند.
بهترین بلاک ما بلاک شش است که دارای چپرکت های مناسب است و تمام معیار ها  در نظر گرفته شده است و در اختیار زندانیان قرار دارد.
بعضی وقت ها این زندانیان خواهشات دارند، اما کدام مساله ی خاص در رابطه وجود ندارد.»

این بار اول نیست که زندانیان از مواجه بودن با مشکلات در زندان پلچرخی کابل شکایت می کنند و می گویند که در اعتراض به این مساله دست به اعتصاب غذایی زده اند.

پیش از این نیز زندانیان زندان پلچرخی از وضعیت شان شکایت کرده و حتی زندان پلچرخی در گذشته شاهد درگیری میان محافظان این زندان و زندانیان بوده است.

گزارش هایی در مورد موجودیت مشکلات و بی نظمی ها در دیگر زندان های افغانستان نیز به نشر رسیده اند و سال گذشته به صدها زندانی از زندان سرپوزهء قندهار فرار کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار