افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 6 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات هزاران تن از باشندگان شهر کابل

هزاران تن از باشندگان شهر کابل و اعضای شماری از احزاب سیاسی و نهاد های جامعه مدنی با راه اندازی تظاهرات خواهان ذکر کلمه های افغان و اسلام در تذکره های الکترونیکی شدند.

 

این تظاهر کنندگان نخست در برابر مسجد عیدگاه گردهم آمده بودند و سپس تا چهار راهی پشتونستان راه پیمایی کردند.

 

تظاهر کنندگان به رسم اعتراض عکس های رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله رییس اجرائیه را نیز در چهار راهی پشتونستان آتش زدند.

 

انورالحق احدی از مقامات حکومت پیشین و رهبر افتخاری افغان ملت گفت که افغان ها تذکره های بدون هویت را هرگز نمی پذیرند:

 

“ما می خواهیم در تذکره های ما هویت ملی ما که افغان است ذکر شود، متاسفانه مسوده که در آن افغانیت حذف گردیده از شورای ملی گذشته است، با آنکه با رییس جمهور غنی و رییس جمهور قبلی حامد کرزی صحبت کرده بودیم، در صورتیکه کلمه افغان در تذکره ها ذکر نشود ما تذکره اخذ نخواهیم کرد.”

 

تظاهر کننده گان شعار های چون ما افغان هستیم و افغانیت را می خواهیم، ما وحدت ملی و هویت ملی را می خواهیم را با خود حمل می کردند.

 

عنایت الله ناصر رییس شبکه هماهنگی و توانمندی جوانان و یک تن از برگزار کنندگان این تظاهرات گفت: اگر حکومت به خواست های مشروع آنان پاسخ مثبت ندهد به حرکت های مدنی شان همچنان ادامه خوهند داد.

 

“اگر این خواست ما چون مشروع بوده و طبق قانون اساسی می باشد پذیرفته نشود، ما به مبارزه و صدای خود ادامه خواهیم داد.”

 

هر چند تظاهر کنندگان حین راه پیمایی از مسجد عیدگاه به چهار راهی پشتونستان با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند و از سوی اطفائیه بر آنان آب پاشیده شد اما آنان توانستند خود را به نزدیکی قصر ریاست جمهوری برسانند.

 

احمد جان یکی دیگر از تنظیم کنندگان این تظاهرات گفت: برای تثبیت هویت شان حتی حاضر اند خون خود را بریزند.

 

“هر آنقدر که آب بالای ما بپاشند ادامه خواهیم داد و حتی مرمی هم جلو ما را نخواهد گرفت شعار ما اسلام و هویت ما است.”

 

این نخستین بار نیست که باشندگان کابل و اعضای شماری از احزاب سیاسی و فعالان جامعه مدنی با راه اندازی تظاهرات خواهان ذکر کلمه های افغان و اسلام در تذکره های الکترونیکی می شوند بلکه پیش از این نیز خواست ها و اعتراضات مشابه صورت گرفته است.

 

خواستیم در این مورد نظر مقامات حکومتی را نیز داشته باشیم اما آنان از دادن پاسخ در این مورد خودداری کردند.

 

در این حال تظاهر کنندگان هشدار می دهند که اگر خواست های شان از سوی حکومت پذیرفته نشود به اعتراضات مدنی شان ادامه داده و تذکره نخواهند گرفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار