افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات مردم در برابر سفارت امریکا در کابل

شماری از فعالان جامعه مدنی افغان و خانواده های زندانیان زندان گوانتانامو، خواستار مسدود شدن زندان های گوانتانامو و بگرام شدند.

ده ها تن از افراد که شامل نماینده گان جامعه مدنی، اعضای خانواده های شماری از زندانیان زندان گوانتانامو و برخی از زندانیان رها شده از این زندان اند با سر دادن شعارها خواستار مسدود شدن زندان های اند که توسط امریکا برای افغان ها ساخته شده اند.

مظاهره کننده گان دیروز در برابر سفارت امریکا در کابل تجمع کرده و بر علیه پالیسی های دولت امریکا شعار سر می دادند.

خیرالله شینواری یکتن از این مظاهره کننده گان می گوید که در زندان های گوانتانامو و بگرام شماری از کسانی زندانی اند که هیچ جرمی را مرتکب نشده اند و از هر گونه حقوق بشری نیز محروم اند.

وی گفت:

” ما از وجدان های زنده بشری می خواهیم از این صدای ما حمایت کنند، ما از حکومت امریکا می خواهیم در صورتی که جرم این زندانیان را ثابت کرده نمی توانند باید این افراد را هر چه زودتر آزاد کند و به کشورهای شان بفرستد. سیاسیون امریکا باید بدانند که تأمین عدالت، تأمین صلح را تضمین کرده می تواند.”

بر اساس گزارش ها، هم اکنون ده ها تن از افغان ها به اتهام همکاری با گروه طالبان در زندان گوانتانامو و صد ها تن دیگر در زندان بگرام که مسئولیت امور آن اکنون به حکومت افغانستان سپرده شده است در حبس به سر می برند.

تقاضای مسدود شدن این زندان ها در حالی مطرح می شوند که بارک اوباما رئیس جمهور امریکا در جریان کمپاین های انتخاباتی اش تعهد کرده بود که زندان گوانتانامو را مسدود خواهد کرد اما این تعهد تاکنون به گونه کامل عملی نشده است.

در این حال عمرخان باشنده خوست که در این مظاهره شرکت کرده بود می گوید که پسرش از ۱۴ سال به این طرف در زندان گوانتانامو زندانی است و از وی هیچ احوال ندارند.

” فرزندم را از ۱۴ سال به این طرف به گوانتانامو برده اند از او هیچ احوال ندارم، اگر مجرم است به محکمه او را ببرند و اگر مجرم نیست پس بدون کدام گناه در آنجا نگهداری می شود.”

اختیار محمد که در میان مظاهره کننده گان بر علیه امریکا شعار سر می داد می گوید که پنج سال عمرش را بدون ارتکاب جرمی در زندان گوانتانامو سپری کرده است.
وی گفت:

” بیایند و با ما بنشینند و برای من بگویند که جرم من چی بود؟ من چی کرده بودم؟ زندان گوانتانامو باید بسته شود و این بدماشی های امریکا متوقف شود، امریکا کشورهای اسلامی را به حال خودش بگذارد، کسانی را که گنهکار بودند در ظرف چهل روز آزاد کردی اما ما را بدون گناه به سال ها زندان محکوم کردی.”

زندان بگرام نیز یکی از بزرگترین زندان های است که از سوی امریکا در افغانستان ساخته شده و مسئولیت امور آن سه سال قبل به حکومت افغانستان سپرده شده است.

با این همه عبدالرحمان هوتک یک تن از کمیشنران کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که شکایت های زیادی را در این مورد دریافت کرده اند و از این بابت به شدت نگران هستند.

وی افزود:

” در زندان گوانتانامو شما می دانید که گرفتاری یا اسیر کردن مردم در آنجا خلاف قوانین صورت گرفته و نگاه کردن آنها هم دور از حقوقی که برای یک محبوس در قوانین تعین شده بدون آن در آنجا بسر می برند، بناءً کمیسیون به هر زندان و یا محبسی که خلاف ارزش های بشری باشد مخالفت اش را اعلام کرده و می کند.”

در چهارده سال گذشته شماری از افغانها در چندین مرحله از زندان گوانتانامو آزاد شده اند، این زندانیان ادعا می کنند که در آن زندان محبوسین شکنجه می شوند و به حقوق آنان رسیده گی صورت نمی گیرد.

این در حالیست که شکایت های مشابه از سوی شماری از سازمان های بین المللی مدافع از حقوق بشر در این زمینه مطرح شده است و آنان خواستار بسته شدن این زندان ها شده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار