افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 11 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات صدها تن از فعالان مدنی در کابل

فیض محمد زلاند از فعالان مدنی و یکی از برگزار کنندگان این تظاهرات در کابل گفت که آنان خواهان تامین عدالت و به محاکمه کشاندن ناقضان حقوق بشری در افغانستان هستند.

 

آقای زالاند می گوید که از دهه هفتاد تا کنون مردم افغانستان کشته می شوند اما کسی نیست که به آن توجه کنند و به خواسته های مردم لبیک بگوید.

 

اشتراک کننده گان روز گذشته اما شعار های سر می دادند که دولت باید نام جنایت کاران جنگی را افشا کرده و جنایت کاران را مجازات کند.

 

این تظاهرات در حال برگزار می شود که دفتر سازمان ملل متحد و کمیسون حقوق بشر در افغانستان وضعیت حقوق بشری در افغانستان را نگران کننده خوانده اند.

 

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان با نشر اعلامیۀ از وضعیت حقوق بشری در افغانستان را نگران کننده خواند و از حکومت وحدت ملی خواسته است تا ناقضان حقوق بشری را به میز محاکمه بکشاند.

 

در خبرنامۀ این سازمان همچنان امده است که دولت افغانستان باید به تعهدات خود در تامین عدالت و رعایت حقوق بشری توجه جدی کند.

 

کمیسون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز با منتشر کردن یک خبرنامۀ وضعیت حقوق بشری در افغانستان را نگرانن کننده تعریف کرده است.

 

این کمیسون گفته است که جنایات جنگی در افغانستان را مستند سازی کرده و در اختیار دولت افغانستان قرار داده اما این مستند تا هنوز از سوی دولت منتشر نشده است.

 

در خبرنامۀ کمسیون حقوق بشر امده است که مستند گزارش عدالت انتقالی را دولت تا هنوز منتشر نکرده است، این کمیسون همزمان نوشته است که نشر این مستند کار ما نیست.

 

گفته می شود که گزارش عدالت انتقالی در سایر کشور های جهان زمان که آماده می شود توسط دولت ها منتشر می شود، دولت افغانستان اما تا هنوز این کار را نکرده است.

 

کمیسون حقوق بشر در خبرنامۀ خود از فعالان مدنی خواسته است که به دولت فشار وارد کند تا این برنامه عملی شود و دولت این مستند را منتشر کند.

 

در همین حال ده ها تن دیگر در پلچرخی کابل برای قربانیان جنگ یاد بود به عمل آورده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار