افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 19 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات ده ها تن از منسوبین پیشین وزارت دفاع در ولایت بلخ

ده ها تن از منسوبین پیشین وزارت دفاع کشور در ولایت بلخ دست به اعتراض زده و خواهان حقوق چند سال پرداخت نشده خود هستند.

با آنکه بار ها مقامات امنیتی امریکا و مجامع حمایت کننده نظامی افغانستان نبود پرسونل کافی، موجودیت چهره های غیر مسلکی و متهم به فساد اداری در پست های بلند نظامی را یکی از عوامل عمده افزایش نا امنی در افغانستان دانسته است.

با آنهم اکثر سیاسیون فعالیت حکومت وحدت ملی را در راستای کاهش فاسد اداری در بخش نظامی قناعت بخش ندانسته و خواهان توجه بیشتر حکومت در قسمت اصلاحات اداری در وزارت دفاع کشور می باشند.

با این حال ده ها تن از منسوبین پیشین وزارت دفاع کشور در ولایت بلخ دست به اعتراض زده و خواهان حقوق چند سال پرداخت نشده خود هستند.

این منسوبین وزارت دفاع که شامل افسران کدری، مجاهدین و متقاعدین هستند، به رسم اعتراض در مقر شورای ولایتی بلخ جمع شده و می گویند که وزارت دفاع کشور برای بیش از ۲۰ هزار افسر نظامی معاش و حقوق سال های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ را پرداخت نکرده است.

چند تن از این منسوبین در این رابطه گفتند:

” اسم من محمد حبیب است و افسر سابق وزارت دفاع هستم که در دوران نجیب و بعد از آن در این کشور بیش از ۳۰ سال خدمت کرده ام، دولت به بهانه های متفاوت به نام های (DDR) و دایاک ما را خانه نشین ساخت و حتا حقوق چندین ساله ما را که حق ما است پرداخت نکرده است. “

” دگروال خالد هستم سابق در فرقه هژده بودم، دولت خاصتاً وزارت دفاع کشور باید معاش سال های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ را برای پرداخت می کرد که متاسفانه پرداخت نکرده است، ما اکنون به ده ها تن جمع شده ایم، اما در نظر داریم که تا دوشنبه هفته آینده تظاهرات ۱۵ هزار نفری را در بلخ راه اندازی کنیم. “

این منسوبین وزارت دفاع کشور ادعا دارند که امر رئیس جمهور اشرف غنی را با خود دارند تا معاشات سال های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ خود را دریافت کنند.

اما مسئولان این وزارت در قسمت پرداخت معاشات این افسران بی توجه ای را اختیار کرده است.

افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ که جهت شنیدن مشکلات این نظامیان پیشین وزارت دفاع در میان متعرضان حضور داشت، وعده سپرد، که به منظور رسیده گی به این خواسته های آنان مشکلات شان را به زودترین فرصت با ریاست جمهوری و وزارت دفاع شریک بسازد.

آقای حدید گفت: “ما مشکل این منسوبین را شنیدیم و درک کردیم، به زود ترین فرصت آن را با ریاست جمهوری و وزارت دفاع شریک می سازیم تا این مشکل را حل بسازد. “

باید گفت که در میان این متعرضان کسانی هم بودند که خواهان برگشت به صفوف اردوی ملی هستند، اما شکایت دارند که وزارت دفاع کشور نظر به رتبه نظامی آنان برایشان امتیاز قایل نمیشود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار