افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات در ولسوالی قرقین پایان یافت

تظاهرات خشونت آمیز قرقین با ایجاد یک شورای مشورتی قومی بخاطر ارتباط مردم و حکومت بعد از ظهر روز گذشته پایان یافت.

 

مظاهرهء حدود 2000 تن از باشنده گان ولسوالی قرقین ولایت جوزجان روز گذشته در حالی به خشونت گرائید که به گفتهء شماری از مظاهره کننده ها پولیس سرحدی ترکمنستان، از عبور آنها به آنسوی دریا که زمین های زراعتی شان است مانع شد.

 

داکتر عبید الله و دو تن دیگر از باشنده گان قرقین که زخمی های شان را به شفاخانه ولایتی جوزجان آورده بودند چنین گفتند:

 

“اگر دولت به خواست ما رسیده گی نکند مجبور هستیم از ولسوالی قرقین کوچ کنیم. صرف یک ساعت مظاهره کردیم نه سلاح داشتیم و نه هم کارد، بالای ما مردم فیر کردند زخمی های ما حالا در شفاخانه است کسی پرسان ما را نمی کند.”

 

اما انجنیر عبدالرحمان محمودی معاون ولایت جوزجان که بخاطر بررسی قضیه به محل حادثه رفته است در یک تماس تلیفونی گفت که آنها با ایجاد یک شورای مشورتی قومی جهت حل منازعه، موفق شدند تا به مظاهرهء مردم قرقین پایان دهند.

 

آقای محمودی می گوید، تقاضای باشنده گان قرقین رفت و آمد آزاد مردم در آن سوی دریا است که این مشکل آنها از صلاحیت مقامات ولسوالی و محلی جوزجان بالا بوده و تلاش می کنند تا مشکلات مردم را بعد از جمع آوری به مرکز انتقال دهند:

 

“ما کوشش می کنیم این موضوع را تا توان قدرت به مرکز برسانیم از اینکه مسئله سرحدی دو کشور است مقامات بلند پایه حکومتی به این مشکل رسیده گی کنند و یا تصمیم خواهد گرفت.”

 

معاون والی جوزجان همچنان افزود، نظر به تقاضای مظاهره کننده ها مدیر جرایم جنایی ولسوالی قرقین را از کار برکنار نموده اند. اما مظاهره کننده ها قبل از این خواهان برکناری ولسوال و قوماندان امنیه قرقین شده بودند.

 

در مظاهره روز گذشته مردم قرقین، نزدیک به 20 تن کشته و زخمی شدند که همهء آنها افراد ملکی هستند که از سوی محافظان ولسوال قرقین به سوی آنها شلیک شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار