افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات دانشجویان کابل برای رسیدگی هر چه زودتر به دوسیه شکیلا

محصلان معترض می گویند که پس از گذشت چند ماه تا کنون هیچ اقدام جدی به منظور رسیدگی به دوسیه قتل شکیلا در بامیان صورت نگرفته است.
شکیلا دختر 16 ساله ای بود که در هفتم ماه دلو سال گذشته ( 1390) در خانه واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان به قتل رسید.
با این حال، دانشجویان با شعار” سارنوالی بامیان، شرمت باد خودکشی شکیلا دروغ است” خواستار پی گیری جدی دوسیه این حادثه از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر شدند.
تظاهرات امروز از برابر دروازه پوهنتون کابل شروع شد و تا پارلمان کشور ادامه یافت.

تظاهر کنندگان از اعضای پارلمان کشور خواستند تا هیئتی را به منظور تحقیقات بیشتر و بررسی دقیق حادثه به بامیان بفرستد.
لیلا حیدری استاد پوهنتون کابل به خبرگزاری بخدی گفت: “مسئولان سارنوالی بامیان در ابتدا حکم بازداشت قاتل را صادر کردند اما بهشتی با برکناری دو نفر از اعضای سارنوالی، جاده را به روی خود باز کرد.
“صحنه سازی”
دانشجویان معترض امروز در کابل گفتند که پس از گذشت بیش از نیم سال از قتل شیکلا تا کنون هیچ توجهی به نوعیت قتل صورت نگرفته و همه روزه برای گمراه کردن مردم، صحنه سازی می شود.
آنان می گویند قضیه شکیلا تنها نیست بلکه ده ها دوسیه دیگر نیز بدون نتیجه در ادارات سارنوالی کشور روی هم افتاده است.
پیشتر، شماری از فعالان نهاد های مدنی و حقوق بشر رسیدگی به دوسیه قتل شکیلا را غیر شفاف خواندند.

شماری از مردم بامیان نیز بر این باور هستند که  ابهامات زیادی در قضیه قتل شکیلا وجود دارد و سارنوالی در پیگیری این دوسیه کم کاری کرده اند.

آنان می گویند که بیشتر سارنوالان در بامیان از وابستگان خانواده بهشتی هستند و به نفع او کار می کنند.
ای سوی دیگر خانواده مقتول نیز از سوی افراد واحدی بهشتی زیر فشار قرار گرفته اند تا به گفته فامیل شکیلا از پی گیری دوسیه منصرف شوند.
پیشتر محمد علم برادر مقتول به خبرگزاری بخدی گفت که پس از برگزاری دومین جلسه علنی محکمه، واحدی بهشتی (متهم به قتل) پدر و کاکایم را دعوت کرده و با حضور برخی اشخاص دیگر از جمله سید اسدالله جعفری نماینده مردم بامیان در مجلس سنای کشور، آنها را وادار کرده است که از ادعای خود مبنی بر پیدا شدن قاتل شکیلا بگذرند.
محمد علم می گوید که در این قضییه قدرتمندانی همچون واحدی بهشتی، فکوری بهشتی و چند تن از اعضای پارلمان، قانون شکنی کرده و عدالت را قربانی سیاست کرده اند و دولت نیز تا کنون کاری نکرده است.”

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار