افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات دانشجویان دانشگاه بامیان در اعتراض بی توجهی وزارت تحصیلات

هزاران تن از دانشجویان دانشگاه بامیان قبل از ظهر روز گذشته، در اعتراض به آنچه آنان بی توجهی وزارت تحصیلات عالی به این دانشگاه، تقسیم ناعادلانه امکانات تحصیلی و بالا بودن قیمت برق در این ولایت می‌خوانند، تظاهرات کردند.

دانشجویان معترض با سردادن شعارهای “توازن توازن”، “سکوت در مقابل بی عدالتی را می‌شکنیم” و” دروغ تا کی؟” در مقابل ریاست دانشگاه بامیان تجمع کرده و خواستار پایان دادن به بی اعتنایی وزارت تحصیلات عالی به این دانشگاه شدند.

عباس مظفری دانشجوی سال چهارم دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه بامیان گفت: “مشکلات موجود در بامیان و بی توجهی وزارت تحصیلات عالی به دانشگاه این ولایت، بلاخره باعث شد که دانشجویان ناگزیر اعتراض کنند.

آقای مظفری افزود، در حال حاضر دانشجویان دانشگاه بامیان با مشکلاتی نظیر نبود خوابگاه و محل بود و باش مناسب، بلند بودن قیمت اتاق در بازار این ولایت، کمبود صنوف درسی و نبود آب و برق مواجه اند.

او تاکید کرد که این مشکلات روند تحصیل دانشجویان را به چالش کشیده است.

راضیه از دیگر دانشجویان معترض نیز، وزارت تحصیلات عالی و حکومت محلی بامیان را متهم به بی‌توجهی نسبت به حل مشکلات دانشجویان کرده است.

خانم راضیه می گوید با آنکه کار ساخت خوابگاه دانشگاه بامیان از چند سال قبل آغاز شده اما این خوابگاه بدلیل بی توجهی وزارت تحصیلات و کم کاری حکومت محلی بامیان در زمینه نظارت از این پروژه، تا کنون به بهره برداری نرسیده است.

به گفته او، شمار زیادی از دانشجویانی که از خارج بامیان به این ولایت آمده‌اند، در بازار این ولایت، اتاق‌های نا مناسب برای بود و باش و درس خواندن را با قیمت گزاف به کرایه گرفته‌اند.

نبود خوابگاه در دانشگاه بامیان، از مسائلی است که همواره انتقاد تند دانشجویان و فعالان مدنی این ولایت را بدنبال داشته است.

ساختمان خوابگاه دانشگاه بامیان که قرار بود در سال ۱۳۸۷ خورشیدی با بودجه وزارت مبارزه با مواد مخدر ساخته شود تا کنون به بهره برداری نرسیده است.

هشدار به گسترش دامنه اعتراض

دانشجویان معترض همچنان در مقابل دروازه ورودی دانشگاه بامیان تحصن کرده و مانع ورود و ادامه کارهای اداری این دانشگاه شده‌اند.

آنان می‌گویند که این بار مصمم هستند تا در برابر بی‌عدالتی‌ها و نابرابری‌هایی که از چهارده سال به این سو ادامه دارد، بگونه یکدست و یکپارچه مبارزه کنند.

این دانشجویان معترض هشدار داده‌اند، در صورتی که به خواست‌های شان رسیدگی نشود، ضمن اعتصاب غذایی و درسی، دامنه اعتراض را تا ارگ ریاست جمهوری گسترش خواهند داد.

واکنش مسئولان دانشگاه

محمد امین جویا معاون علمی دانشگاه بامیان گفت: “با آنکه پروژه ساخت خوابگاه این دانشگاه مربوط به وزارت مبارزه با مواد مخدر است و وزارت تحصیلات عالی صلاحیت نظارت بر آن را ندارد، مسئولان دانشگاه بامیان “در زمینه آماده سازی خوابگاه برای بهره برداری، دادخواهی‌هایی نیز انجام داده اما تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

آقای جویا می گوید، باوجود هماهنگی‌هایی که بین نهادهای امنیتی و دانشگاه بامیان مبنی بر نظارت از پروژه ساخت خوابگاه این دانشگاه صورت گرفته، شرکتی که مسئولیت ساخت و ساز ساختمان این خوابگاه را بر عهده دارد، کم کاری می‌کند و تا کنون بارها، ضمن متوقف کردن کار، از بامیان فرار کرده است.

او اما افزود که وزارت تحصیلات عالی، بودجه اندکی را برای تکمیل کردن پروژه ساخت خوابگاه دانشگاه بامیان در نظر گرفته است و این خوابگاه بدون “تحویل گیری و بهره‌برداری رسمی” حد اقل تا آخر ماه روان و حداکثر تا پانزدهم ماه آینده، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

جویا می گوید که این خوابگاه برای ۴۶۰ نفر ساخته شده اما آنان تلاش می‌کنند تا بیشتر از ۵۰۰ نفر را در آن جابجا کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار