افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 فوریه , 2017 لینک کوتاه خبر :

تظاهرات اعتراض آمیز علیه فساد اداری در هرات

تظاهرات

در یک تظاهرات اعتراض آمیز ده‌ها تن ازمردم هرات با شعارهایی به فساد پیشگان نفرین فرستاده وگفتند که دیگر آنان را احترام نخواهند کرد!

این راهپیمایی اعتراضی در مقابل ساختمان ولایت برگزار شد و مردم انزجار شان را از موجودیت فساد گسترده اداری در ادارات دولتی ابراز کردند.

 

این راهپیمایی از سوی بنیاد خصوصی نبی الرحمه راه اندازی شده‌ بود.

 

 

سید عظیم کبرزانی مسئول این نهاد خصوصی و نماینده مردم هرات در شورای ولایتی این اقدام را جهاد علیه فساد اداری اعلام کرد.

 

وی گفت:

 

” از عزیزان خود از مادران عزیز و پدران عزیز خواهش می‌کنم که وقتی فرزند شان بیست هزار افغانی معاش دارد و در اخیر ماه یک صد هزار با خود می‌آورد از او پرسان کنند که او مال حرام است، او مال بیت المال است، او حق مسلمانی است که باید به خزانه دولت و ملت داده شود و لطفاً بیایید همه با هم جهاد را علیه فساد و فاسدین و رشوت خوران اعلام بکنیم.همان طوریکه ملت در سال‌های متمادی نشان دادند بار دیگر نشان بدهند که این مملکت، مملکت اسلامی است و رشوت خور و رشوت گیر در بین جامعه اسلامی جای ندارد.”

 

اعتراض کنندگان می‌گویند که با رشوت خوران مبارزه خواهند کرد. آنان هشدار می‌دهند در صورتی‌که این افراد از گرفتن رشوت دست نکشند نام‌های شان را افشا خواهند کرد:

 

” از همین امروز شروع می‌کنیم آن فاسدین که از بیرق که من و با شعار های من لرزه به جان شان افتاده است، به این اطمینان برسند که ما آرام نمی‌مانیم، دیگر به فاسدین احترام نمی‌گذاریم. ما از دل حرکت کرده ایم، اگر فاسدین خود را اصلاح نکرده‌اند به افشاگری‌ها و ممکن است که در محلات عام به همه به اثبات برسانیم که ما فاسدین را احترام نمی‌کنیم و حتی سخنرانی‌های آنانرا تحریم به آن گوش نخواهیم داد.”

 

این حرکت با استقبال اداره محلی ولایت هرات روبرو شده‌است.

 

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید که تداوم این روند می‌تواند جلو گسترش فساد اداری را بگیرد.

 

وی افزود:

 

“ما به این باور هستیم که تداوم چنین حرکات، اقدام دولت و ملت را برای از بین بردن فساد به منزل مقصود می‌رساند و اگر این فرهنگ نهادینه شود فساد اداری برچیده خواهد شد.”

 

در پایان این راهپیمایی اعتراض کنندگان در یک حرکت نمادین آدمک را که از کاغذ و چوپ ساخته بودند و به روی پیشانی اش فاسد نوشته بود در مقابل ساختمان ولایت به آتش کشیدند.

 

مسئولان در اداره محلی هرات می‌گوید، از یکسال به این‌سو تلاش‌های جدی را بخاطر مبارزه با فساد اداری روی دست گرفته اند. آن‌طوری که جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید در حال حاضر بیش از ۶۰ دوسیه مرتبط به فساد اداری در نهادهای عدلی و قضایی تحت بررسی قرار دارد.

 

آقای فرهاد گفت که بیش از ۱۵۰ تن از کارمندان دولتی در سطوح مختلف تحت تعقیب و پیگرد نهادهای مسئول قرار دارند.

 

با آن‌که سازمان شفافیت بین‌المللی در گزارش اخیر خود از افغانستان به عنوان هشتمین کشور فاسد در دنیا نام برده‌است اعتراض کنندگان در هرات از حکومت افغانستان خواستند که نباید به این موضوع دل خوش کند و باید تلاش‌های بیشتر را بخاطر ریشه کن کردن فساد اداری در افغانستان انجام دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار