افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

تصویب مسوده دوم بودجه سال مالی ۱۳۹۵ در ولسی جرگه

ولسی جرگه افغانستان مسوده دوم بودجه سال مالی ۱۳۹۵ خورشیدی را روز گذشته در حالی با اکثریت آرا تصویب کرد که یک ماه از سال مالی گذشته است.

اکثریت اعضای ولسی جرگه برخلاف گذشته این بار بدین باور بودند که در مسوده بودجه فعلی برخی از محدودیت ها و پروژه های ملی در نظر گرفته شده از اینرو تنها با شش رأی مخالف مسوده بودجه جدید را که ۴۴۴.۶ میلیارد افغانی را دربر میگیرد مورد تائید قرار دادند.

 

امیرخان یار رئیس کمیسیون مالی و بودجه این جرگه در مورد اینکه چه تغییرات اساسی در بودجه فعلی به میان آمده است چنین گفت:

 

“در بودجه عادی جمعاً ۱.۸ میلیارد افغانی افزایش یافته است، بودجه انکشافی و بودجه انکشافی اختیاری جمعاً ۱۰ میلیارد افغانی که ۱۴۲ میلیون دالر میشود بنا بر درخواست وکلا در تطبیق پروژه های انکشافی زیاد شده است.”

 

در بودجه سال مالی ۱۳۹۵ خورشیدی، برای بودجه عادی، ۲۷۶.۱ میلیارد افغانی و بودجه انکشافی ۱۶۸.۵ میلیارد افغانی اختصاص یافته است.

 

در این بودجه سهم وزارت های انکشاف دهات، فواید عامه، معارف، صحت عامه و برخی از بخش های دیگر بیشتر به نظر میرسد و دلیل آن نیز عرضه خدمات بیشتر به مناطق دور دست کشور خوانده شده است.

 

این در حالیست که پیش از این مسوده اول بودجه مالی سال ۱۳۹۵ از سوی ولسی جرگه رد شده بود اما مشرانو جرگه افغانستان با آوردن برخی از تعدیلات آنرا مورد تائید قرارداده بود.

 

شماری از کارشناسان افغان نسبت به بودجه سال روان مالی خوشبین اند اما می گویند که تصویب به موقع بودجه می تواند در راستای تطبیق پروژه های انکشافی بیشتر موثر واقع گردد.

 

عبدالقادر جیلانی یکتن از این کار شناسان، این چنین دیدگاه اش را ابراز داشت :

 

“این بودجه را اگر ما به بودجه سال گذشته مقایسه کنیم، بسیار بهتر است، یعنی بودجه ای است که موثر است، شفاف است و می تواند که به نیازمندی های ملی ما پاسخ خوب بدهد با وجود آنکه امسال ما چالش های زیادی داشتیم مشکلات امنیتی داشتیم و سرمایه ها فرار کرده بود .”

 

آقای جیلانی میگوید که در بودجه سال مالی فعلی به تناسب بودجه سال مالی گذشته به نیازمندی های اساسی مردم توجه بیشتر صورت گرفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار