افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

تصویب قانون ادغام پناهجویان در پارلمان آلمان

وزير امور خارجه آلمان مدعي حمايت از ليبي شد.

 

پارلمان آلمان فدرال شام پنجشنبه اولین قانون در مورد ادغام مهاجرین و پناهجویان را به تصویب رساند. با این قانون قرار است روند ادغام پناهجویان در آلمان تسهیل گردد.

 

با قانون جدید قرار است از جمله شرط “اولویت بندی دریافت شغل” برای سه سال به تعلیق درآورده شود. به این اساس متقاضیان پناهندگی اجازه دارند در آینده به عنوان “کارگران قراردادی” به گونه موقت شامل کار گردند. حکومت آلمان همچنان می خواهد ۱۰۰ هزار جای کار برای شغل های کوچک در داخل و بیرون از مراکز اولیه پذیرش مهاجرین ایجاد کند. این کارها نه به خاطر یک اشتغال ثابت و یا استخدام همیشگی، بلکه به منظور ورود “اندک” در جهان کار درنظر گرفته شده اند. قرار است مجلس شورای فدرال در مورد این قانون تصمیم بگیرد.

 

در نظر است که کورس های ادغام برای همه پناهجویانی که چشم انداز خوبی برای ماندن در آلمان دارند، اجباری باشد. به اساس قانون خدمات برای پناهجویان، آن عده از پناهندگان که از تدابیر برای ادغام شان در جامعۀ آلمان خودداری کنند و یا همچو کورس ها را ناتمام رها کنند، از خدمات کمتری برخوردار می شوند.

 

به اساس قانون جدید قرار است به متقاضیان پناهندگی محل سکونت اختصاص داده شود، تا از ایجاد گِتوها، یا محلاتی که تنها در آنجا مهاجرین زندگی کنند، جلوگیری شده بتواند. اما تازه واردان نخست تنها در همان ایالتی حق اقامت را می داشته باشند که برایشان مشخص می گردد.

 

اپوزیسیون از این طرح انتقاد می کند. زبینه سیمرمن، نماینده حزب چپ ها در پارلمان گفت که این یک “قانون ادغام” نه، بلکه یک “قانون محروم ساختن” است. سیمرمن افزود که حکومت با این قانون، انتقادها و هشدارهای اتحادیه ها را، “که واقعاً با پناهجویان کار می کنند” نادیده می گیرد. او همچنان گفت که حکومت با تشدید مقررات، کاهش خدمات و وضع تعزیرات، در برابر بیگانه ستیزی سر تسلیم می گذارد.

 

بریگیته پوتمر، نمایندۀ حزب سبزها در پارلمان نیز گروه بندی پناهجویان به اساس چشم انداز خوب و یا بد اقامتی مورد انتقاد قرار داد. او گفت چنین چیزی مانع روند ادغام می گردد و با آن، به طور مثال از پناهجویان افغان حمایت صورت نمی گیرد.

 

حزب سوسیال دموکرات و ائتلاف احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی از طرح قوانین جدید دفاع کردند. زبینه وایس نمایندۀ حزب دموکرات مسیحی در پارلمان تأکید کرد که سیاست “مطالبه کردن و حمایت کردن” یک روش درست است. او افزود: «در ماه های گذشته دیده شد که هر پناهنده یک پناهندۀ خوب نیست. از همین رو از همه باید مطالبه شود که قوانین را رعایت کنند».

 

وایس یادآور شد که مهمترین بخش در روند ادغام پناهجویان آموزش زبان است. او افزود: «ما با فشار تمام روی این کار می کنیم که همه پناهجویان بتوانند به کورس زبان بروند». آیدان اوزوگوتس، کمیسیار حکومت آلمان در امور ادغام پناجویان و مهاجرین تأکید ورزید که قانون ادغام اولین گام است، اما گام های بعدی را باید در پی داشته باشد.

 

پیش از آن سازمان های اجتماعی خواستار بهبودی هایی شده بودند. به قول این سازمان ها در قانون جدید “مطالبه” جلوتر از “حمایت” قرار دارد. به نظر سازمان خیریۀ کاریتاس، کسب اجازۀ اقامت غیر محدود برای پناهجویان دشوارتر می شود، زیرا آنها برای آن باید در آینده خود معیشت خود را تأمین کنند. این سازمان همچنان از کمبود کورس های زبان و ادغام سخن گفته است. سازمان حامی پناهجویان موسوم به “پروازول” نیز انتقاد کرده است که قانون ادغام در پارلمان سخت تر گردیده است، و با درنظرداشت اختصاص دادن محل اقامت برای پناهجویان، یکی از امکانات برای نقل مکان آنها از دست رفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار