افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 17 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تصویب شمولیت شرکت های امنیتی خصوصی در یک تصدی دولتی

هیئت اداری ولسی جرگه می گوید شامل ساختن شرکت های خصوصی امنیتی در چوکات تصدی امنیتی دولتی میتواند سبب کاهش مشکلات امنیتی، افزایش عواید و شفافیت در امور کاری گردد.

 

اعضای ولسی جرگه در نشست عمومی روز گذشته این جرگه در این مورد بحث کردند و شمولیت شرکت های خصوصی امنیتی در تصدی امنیتی دولتی را که از سوی شورای وزیران تائید شده است اقدام بجا خواندند.

 

اعضای کمیسیون اقتصاد ولسی جرگه می گویند، برای اینکه عواید ضایع نگردد نیاز است تا یک مرجع رسمی در مورد چگونگی فعالیت کمپنی های خصوصی امنیتی پاسخ بدهد.

 

بعد از بحث های گسترده اعضای ولسی جرگه عبدالروف ابراهیمی رییس این جرگه نتیجه رای گیری در این مورد را چنین اعلام کرد: ” ایجاد و تغییر شخصیت حقوقی تصدی امنیتی معینیت محافظت عامه و ایجاد مجدد آن به رای گذاشته می شود به اکثریت آرا تصویب شد. ”

 

از سال ۲۰۰۱ میلادی بدینسو حدود شصت شرکت خصوصی امنیتی در افغانستان به فعالیت آغاز کرد و مهمات و مواد لوژستیکی نیروهای بین المللی را به ولایات انتقال میدادند.

 

به اساس گزارش ها حدود ۵۰ درصد شرکت های امنیتی خصوصی مربوط مقامات دولتی افغان بودند.

 

با گذشت زمان این شرکت ها متهم شدند که به مخالفین مسلح دولت پول میدهند و در نا امنی های دست دارند.

 

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان جواز بیشتر این شرکت ها را لغو کرد و مسئولیت های کاری شان را به معینیت محافظت عامه وزارت داخله سپرد.

 

اعضای ولسی جرگه می گویند که تصدی امنیتی دولتی به اساس قانون به مردم و نهاد های مربوط جوابگو خواهد بود.

 

در این حال کار شناسان امنیتی نیز تنظیم شدن شرکت های خصوصی امنیتی در چوکات تصدی امنیتی دولتی را مفید میداند.

 

فقیر محمد فقیر وزیر امور داخله پیشین افغانستان در مورد میگوید: ” این تقریباً از دو جناح خوب است، یک برای مردم زمینه کار پیدا می شود و دیگر در مسایل امنیتی هم بلد شدیم، من فکر می کنم اگر این مسایل مفید تمام میشود باید با دولت تنظیم شود یعنی تحت کنترول حکومت باشند و امتیازات معاشات شان را بگیریند و همرای دولت همکاری کنند که این کار باعث اتحاد میان مردم می شود. ”

 

اما مردم از فعالیت شرکت های خصوصی امنیتی خاطره خوش ندارند و می گویند که حکومت باید نیروهای امنیتی افغان را تقویت کند تا نیازی به شرکت های امنیتی خصوصی نباشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار