افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 31 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

تصویب اولین پروژه های سرمایه گذاری تولید برق گازی

کمیسیون تدارکات ملی

شام روز گذشته طی جلسۀ کمیسیون تدارکات ملی در ارگ اولین پروژه های سرمایه گذاری تولید برق گازی تصویب شد.
در این جلسه، برای اولین‌بار دو قرارداد سرمایه‌گذاری مشارکت عامه و خصوصی ( Public Private Partnership ) توسط ریاست عمومی مشارکت عامه و خصوصی وزارت مالیه به کمیسیون تدارکات ملی ارائه و از جانب کمیسیون به تصویب رسید.

این قرارداد های سرمایه‌گذاری عبارت اند از پروژۀ تولید برق گازی شبرغان که ارزش آن ۳۸،۸ ملیون دالر می باشد و توسط شرکت بیات پاور سرمایه‌گذاری می گردد و همچنان پروژۀ دستگاه نصب تولید برق مزار شریف که توسط شرکت غضنفر گروپ و نهاد بین‌المللی همکاری مالی (International Financial Cooperation–IFC ) بانک جهانی به ارزش ۷۵ ملیون دالر سرمایه‌گذاری و تطبیق می‌گردد.

در پروژه های متذکره د افغانستان برشنا شرکت، وزارت های انرژی و آب و معادن و پترولیم و ادارۀ مستقل اراضی نیز ذیدخل می باشند.

قرارداد های این پروژه ها از نوع ( اعمار- تملک و بهره برداری ) می باشد و توسط شرکت DLA Piper به لحاظ حقوقی مورد مداقه قرار گرفته و صندوق بین المللی پول (IMF) و IDA نیز با آنها موافقه کرده است.

پروژۀ تولید برق گازی شبرغان برای ۵ سال میعاد آن پیشبینی شده است و ظرفیت تولید ۴۰ میگاوات برق دارا می باشد.

از جانب دیگر، پروژۀ نصب دستگاه تولید برق مزار شریف برای مدت ۲۰ سال مد نظر گرفته شده و ظرفیت تولیدی ۵۰ میگاوات برق گازی را دارا می باشد.

قابل ذکر است که طرح این پروژه ها قبلاً در شورای عالی اقتصاد مورد بحث و تصویب قرار گرفته و اکنون جهت منظوری نهایی به کمیسیون تدارکات ملی توسط ریاست عمومی مشارکت عامه و خصوصی، ارائه گردید.

رییس جمهور و اعضای حاضر کمیسیون تدارکات ملی، آغاز پروژه های متذکره را نخستین گام در راستای ایجاد بستر تولید داخلی انرژی و آغاز یک حرکت مهم به سوی خود کفایی سکتور انرژی از طریق سرمایه‌گذاری خصوصی عنوان کردند.

رییس جمهور غنی همچنان اذعان داشت که در وضعیت کنونی سکتور انرژی افغانستان به شکل جزیره ای عمل می نماید که نیاز است تا در دهۀ آینده به یک سیستم واحد متحول گردد و نقش سرمایه‌گذاری خصوصی در این روند عمده می باشد.

رییس جمهور تاکید کرد که قیمت برق وارداتی در حال صعود بوده، بناً اهتمام توجه به تولید داخلی انرژی در کشور حایز اهمیت می باشد.

علاوه بر آن، وزارت انرژی و آب، د افغانستان برشنا شرکت و وزارت معادن و پترولیم از منظوری این پروژه ها استقبال نموده، آمادگی شان را در زمینۀ عملی‌شدن بخش های مرتبط به قیمومیت کاری آنها اعلام کردند.

ادارۀ مستقل اراضی نیز در زمینۀ انتقال موازی به ۲۵ و ۱۰۰ جریب زمین بالترتیب برای هر یک از پروژه ها و پیشنهاد آن اداره به کابینه جمهوری اسلامی افغانستان گزارش داد.

قابل ذکر است که تاثیرات این پروژه ها نه تنها بالای ولایات شمالی بوده بلکه اکثریت ولایات کشور به شمول کابل از تولیدات انرژِی آن، مستفید خواهند شد.

پس از آن، کمیسیون تدارکات ملی پروژه های تدارکاتی شامل اجندای جلسه را نیز مورد بحث قرارداده و در نتیجه، قرارداد اعمار سرک قیر و کانکریت قریه اشوبه ولسوالی جبل السراج ولایت پروان و ۱۰ قلم مواد خام برای پایه های آهن‌ کانکریتی مربوط د افغانستان برشنا شرکت را منظور نمود.

در این جلسه، استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرائیه، رییس و اعضای حاضر کمیسیون تدارکات ملی، ناظرین ملی و بین المللی از جمله کاکس پارلمانی مبارزه با فساد، کمیسیون های اقتصاد ملی ولسی جرگه و مشرانو جرگه، کمیسیون مالی و بودجه ولسی جرگه، بازرس ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای بازسازی افغانستان ( سیگار) و سیستیکای حمایت قاطع حضور داشتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار