افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

تصویب ابقای شش پایگاه نظامی ناتو در افغانستان

ناتو

ناتو باز نگهداشتن شمارکنونی پایگاه های سربازان ائتلاف بین المللی در افغانستان را تصویب کرده است.

سربازان ماموریت حمایت قاطع در افغانستان در حال حاضر شش پایگاه در افغانستان دارند، که قرار بود، در سال آینده میلادی به دو پایگاه در کابل و بگرام کاهش یابد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتومی می گوید، آنچه ما در مورد افغانستان تصمیم گرفتیم، این است که ماموریت حمایت قاطع خود را ادامه می دهیم. ما آنچه یک رویکرد انعطاف پذیر منطقه ای می نامیم، خواهیم داشت، به این معنی که ما البته به حضور ما در کابل و همچنان بیرون از آن در مناطق مختلف ادامه خواهیم داد.

بر بنیاد تصمیم تازه وزیران دفاع ناتو، شمار کنونی پایگاه ها سربازان ائتلاف حمایت قاطع در افغانستان در سال آینده نیز حفظ می شود و این تصمیم امکان حفظ شمار بیشتر سربازان امریکایی نسبت به طرح گذشته را، افزایش می دهد.

اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا می گوید، برنامه ما این است که حضور خود را گسترده تر از کابل حفظ کنیم تا به متحدان توانمند ساز خود که تمایل به باقی ماندن نشان داده اند این حمایت توانمند بودن را فراهم کنیم که برای آنها به ماندن در سطح پنج هزار و پنجصد سرباز در سال آینده فراهم کنیم. این طرح کنونی است.

همزمان با این، وزیر دفاع امریکا به وزیران دفاع ناتو عقب در های بسته گفته است که، واشنگتن شمار حضور سربازان امریکایی را بازنگری می کند.

اشتون کارترافزوده است که، امریکا مثل بسیاری از کشور های ناتو سال ۲۰۱۷ و فراتر از آنرا به بررسی دارد.رییس جمهور همواره گفته است که بر اساس شرایط در افغانستان به صلاحیت های نیروهای امریکایی و حضور آنها نظر خواهد انداخت. هرچند این مورد بحث نشست امروز نبود، اما من انتظار دارم که او همین کار را بازهم در پایان سال جاری خواهد کرد.

از سوی هم دبیرکل ناتو گفته است که، چندین کشور دخیل در ماموریت حمایت قاطع برای ادامه ماموریت سربازان شان در افغانستان ابراز آمادگی کرده اند.

وی می گوید، ما درحال حاضر پیرامون تصمیم گیری های نهایی برای شمار دقیق نیروی های ما در سال ۲۰۱۷ کار می کنیم و این موردی است که ما در پایان سال جاری تصمیم خواهیم گرفت. اما موضوع این است که ما به ماموریت خود در افغانستان همچنان با یک حضور منطقه ای ما به آموزش، مشورت دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهیم داد.  ما بسیار متعهد به ادامه حمایت از افغانها هستیم. در جریان این نشست چندین کشور اعلام کردند که آنها ماموریت افغانستان شانرا ادامه خواهند داد.آنها نیروها در افغانستان دارند و آنها به حضور سربازان شان در سال ۲۰۱۷ متعهد هستند.

این در حالیست که وزیر دفاع بریتانیا گروه های دهشت افگن در افغانستان را تهدید مستقیم به غرب دانسته از ضعف نیروهای امنیتی افغان سخن زده است. اما مایکل فالون افزوده است کهُ نیروهای امنیتی افغان سخت می جنگند و تلفات سنگین بر میدارند.

قرار است تا سه هفته دیگر افغانستان بار دیگر محور نشست سران ناتو در وارسا باشد کهُ در آن پیرامون ماموریت حمایت قاطع در افغانستان و تمویل نیروهای افغان تصمیم گرفته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار