افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 28 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تصمیم ولسی جرگه به استیضاح نورالحق علومی وزیر امور داخله

با افزایش ناامنی ها در کشور ولسی جرگه افغانستان فیصله کرده است که نورالحق علومی وزیر امور داخله را استیضاح کند.

 

عبدالحی آخندزاده معاون کمیسیون امنیت داخلی این جرگه روز گذشته به خبرنگاران گفت که بیشتر مسوولیت ناامنی ها به وزارت داخله ارتباط دارد و ولسی جرگه تصمیم استیضاح وی را گرفته است:

 

” با در نظر داشت این وضعیت دیگر صبر و حوصلهء وکیل صاحبان تمام شده است. وزارت داخله بسیار تحت انتقاد قرار دارد. برای استیضاح وکیل صاحبان تصمیم گرفته اند انشالله بزودی خواهیم دید اما قسمی که معلوم میشود وزیر داخله باید استیضاح شود. ”

 

عدم موجودیت هماهنگی میان ارگان های امنیتی، نبود و کمبود تجهیزات و وسایل جنگی برای پولیس و استخدام و برکناری های سلیقوی از جمله انتقاد های برخی اعضای ولسی جرگه بر وزیر امور داخله اند.

 

معاون کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه در مورد وقت و اینکه چه تعداد امضای وکلا جهت استیضاح وزیر داخله جمع آوری شده است معلومات نداد.

 

مساله استیضاح وزیر امور دخله در حالی مطرح می گردد که دربرخی مناطق کشور ناامنی افزایش یافته است وگفته میشود که مردم بیشتر از گذشته احساس نا امنی می کنند.

 

افزایش ناامنی ها، موضوع یست که رئیس اجرائیه حکومت نیز آنرا تائید کرده و گفته است که به دلیل افزایش ناامنی ها در کشور مردم به آینده خود بی باور شده و از حکومت فاصله گرفته اند.

 

اما کارشناسان افغان استیضاح وزیر امور داخله را در شرایط فعلی راه حل نمی دانند.

 

جنرال امر الله امان کارشناس مسایل امنیتی سفارش کرد تا اعضای ولسی جرگه وضعیت امنیتی را به دقت بررسی کنند و در مورد استیضاح وزیر داخله از عجله کار نگیرند:

 

” نمایندگان ملت افغانستان به احترام خاص که به قانون اساسی افغانستان دارند اول باید وضعیت امنیتی افغانستان تحلیل شود بدی تصور کنند که همین لحظه ما اگر یک وزیر داخله یا وزیر دفاع را برکنار می کنیم به جای آنها کی ها استخدام شوند، اول باید بدیل را فکر کنند بعداً اقدام نمایند، اما اینطور نشود که خدای نخواسته نه بدیل داشته باشیم و این را هم از دست بدهیم و یک دست و پاچه گی در بین پرسونل هم پیدا شود. ”

 

آنان می گویند که در شرایط فعلی استیضاح وزیر امور داخله جای را نخواهد گرفت و اوضاع امنیتی را پرتنش تر خواهد ساخت.

 

کارشناسان می گویند که اعضای ولسی جرگه باید از برخورد های سلیقوی دست بردارند و به منافع ملی کشور توجه نمایند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار