افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

تصرف معادن درزآب جوزجان توسط داعش

تصرف معادن درزآب جوزجان توسط داعش

به گفته یک عضو شورای ولایتی جوزجان، داعش توانسته است معادن درزآب این ولایت را تصرف کند.

لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان اما می گوید که داعش در این ولایت آنقدر قدرتمند نیست که بتواند معادن را استخراج کند.

یک عضو شورای ولایتی جوزجان ادعا دارد که داعشیان، ادارۀ آبدات تاریخی و معادن ولسوالی درزآب این ولایت را به دست دارند.

حلیمه صدف، می گوید، معادن الماس، زمرود، یورانیم و تیل که در ولسوالی درزآب وجود دارند، با خطر استخراج غیرقانونی و قاچاق از سوی داعشیان روبرو ‌اند.

وی افزود: ما هجده قلم معادن داریم از جمله زمرود، یاقوت، طلا، الماس و یورانیوم و تیل است. همین قسم ما بهترین کاشی‌ها را در سطح افغانستان در ولسوالی درزآب داریم که در ادارۀ داعشیان است.

به گفتۀ این عضو شورای ولایتی جوزجان، گروه جنگجویان داعش می‌توانند با استخراج و قاچاق آن، بیش از هر زمان دیگر خود را تمویل و تجهیز کنند.

با این همه، مقام‌های محلی جوزجان هرچند حضور گستردۀ داعشیان در این ولسوالی را می‌پذیرند، اما می‌گویند این گروه توانایی استخراج معادن و سنگ‌های قیمتی را ندارند.

لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان در این باره گفت: چقدر آن ها (داعش) بتوانند به شکل تخنیکی یا غیرتخنیکی آن را استخراج کنند. راپور ها وجود دارند، اما مستند نیستند، معادن در درزآب ما داریم، استخراج آن برای آن ها میسر نیست؛ زیرا ساحه برای شان وسیع نیست یعنی آرام نیستند که آن ها معادن را استخراج کرده بتوانند.

این در حالی است که نگرانی از حضور داعش در شمال بیش از هر زمانی دیگر بیشتر شده اند. باشنده گان این بخش کشور، هشدار می دهند که اگر جلو فعالیت این گروه گرفته نشود، وضعیت امنیتی در این بخش ها به شدت شکننده خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار