افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تصدیق موافقتنامه همکاری میان افغانستان و امارات متحده عربی

اکثر اعضای ولسی جرگه افغانستان به توافقنامه های همکاری امنیتی و تبادله مجرمین با امارات متحده عربی رای مثبت داده و ابراز امیدواری کردند که به اساس این توافقنامه امارات متحده عربی با حکومت افغانستان همکاری لازم کند.

 

به اساس این توافقنامه ها، امارات متحده عربی در بخش های تبادل زندانیان، همکاری های استخباراتی و جنایی و تبادل معلومات افغانستان را یاری خواهد رساند.

 

عبدالروف ابراهیمی رییس ولسی جرگه افغانستان روز گذشته در مورد این توافقنامه ها چنین گفت:

 

” موافقتنامه همکاری میان حکومت افغانستان و حکومت امارات متحده عربی داخل یک مقدمه و 15 ماده به اکثریت آرا تصدیق شد.

 

معاهده انتقال محکومین میان حکومت افغانستان و دولت امارات متحده عربی بداخل یک مقدمه و 20 ماده تصدیق شد. ”

 

آقای ابراهیمی از کمیسیون های مربوطه خواست تا کار های شان را در این خصوص به سرعت انجام داده و از ضیاع وقت جلوگیری کنند.

 

از سوی هم کمیسیون روابط بین المللی ولسی جرگه که روی توافقنامه میان افغانستان و امارات متحده عربی کار کرده است ابراز امیدواری می کند که امارات متحده عربی به همکاری هایش با افغانستان ادامه دهد.

 

محمد داوود کلکانی یک عضو این کمیسیون:

 

” معاهده امنیتی در قسمت قاچاق مواد مخدر مسایل جنایی مسایل استخباراتی امارات متحده عربی با افغانستان و افغانستان با آن کشور همکاری می کند محکومین که در افغانستان و یا در امارت عربی بندی می باشند میتوانند که این دو کشور میان شان تبادله کنند ما امیدوار هستیم که امارات متحده عربی همکاری های بیشتر را با کشور ما داشته باشد. ”

 

آقای کلکانی گفت که این توافقنامه ها چندی قبل از سوی حکومت به کمیسیون روابط بین المللی فرستاده شده بود و پس از توافق روی موارد اختلافی از سوی ولسی جرگه تصویب گردید.

 

در این حال برخی از کارشناسان افغان با آنکه توافقنامه ها را در بخش های مختلف با کشور های جهان مهم می خوانند اما تاکید دارند که باید تلاش های لازم برای تطبیق آن نیز صورت گیرد.

 

احمد سعیدی یکی از این کارشناسان در مورد چنین می گوید:

 

” این چنین قرارداد ها به نفع افغانستان است مشروط بر اینکه آنهای که این قرار داد ها را امضا می کنند و با تعهد که می سپارند باید وفادار بمانند من این قرار داد ها را نفع میبینم هر قدر که یک دولت قرار داد های بیشتری را با دنیا داشته باشند شناخت و باور بیشتری را به وجود میاورد. ”

 

توافقنامه ها امنیتی میان افغانستان و امارات متحده عربی در حالی تصویب می شود که افغانستان پیش از این نیز با برخی از کشورهای توافقنامه ها و سند های همکاری را در بخش های مختلف به امضا رسانیده است.

 

اما انتقاد ها همواره از نحوه تطبیق این توافقنامه ها وجود داشته و گفته می شود که شماری از کشورها مطابق این توافقنامه ها با افغانستان همکاری لازم انجام نداده اند.

 

کارشناسان تاکید دارند که حکومت افغانستان باید از توافقنامه های که با کشور های منطقه و جهان امضا کرده است بگونه گسترده و لازم استفاده کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار